• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Česko si připomínalo oběti koncentračního tábora Lety. K romskému holokaustu přispěli i Češi, zaznělo

    2-8-2020 Sputnik CZ 71 450 slov zprávy
     

    Česká režisérka a novinářka Apolena Rychlíková, jež momentálně působí jako redaktorka zpravodajského serveru A2larm, si rozhodně nemyslí, že za genocidu Romů během druhé světové války můžou výhradně Němci či nacisti. Dnes, v souvislosti s mezinárodním Dnem romského holokaustu, Rychlíková prohlásila, že se na genocidě Romů podíleli i Češi.


    „Dnes je mezinárodní Den romského holokaustu. Přispěli k němu i Češi, kteří sloužili v koncentračních táborech Lety u Písku a Hodonín u Kunštátu a odsud Romy po měsících týrání a ponižování deportovali do Osvětimi, kde je nacisté zavraždili. Už nikdy nic podobného nedopusťme,“ napsala na svém twitterovém účtu.





    S jejím názorem souhlasil například uživatel jménem Alexander Piksa, jenž zanechal pod tweetem novinářky svůj komentář. Uvedl také, že v České republice doposud panuje rasistická nálada.



    „Je mi smutno, jak málo měst vyvěsilo romskou vlajku. Je zkrátka vidět, že ten rasismus je v ČR strašně moc zažraný,“ napsal.




    Podle názoru Čeňka Růžičky, zakladatele Výboru pro odškodnění romského holocaustu, se diskriminační trendy vůči Romům šíří nejen v Česku, ale po celé Evropě. Zdůraznil to během svého projevu na pietní akci v Letech na Písecku. Zmínil také, že musíme odsuzovat anticikanismus ve stejné míře, jako antisemitismus, což většina politiků podle něj nedělá.

    „Projevy anticikanismu zesilují. Jsou v celé Evropě na dennodenním pořádku,“ prohlásil Růžička.



    Výzva Zuzany Čaputové


    U příležitosti Památného dne romského holocaustu, který si svět každoročně připomíná 2. srpna, prezidentka SR Zuzana Čaputová zdůraznila, že je společenskou povinností znát a připomínat si oběti tohoto holocaustu. Slovenská politička rovněž zdůraznila důležitost vyvinutí úsilí na překonání nenávisti a diskriminace v současném světě.



    „Právě dnes, kdy si připomínáme tragédii romského holocaustu, je povinností veřejných autorit rázně odmítnout projevy nenávisti směřující vůči jakékoliv skupině, ať už z důvodu rasy, etnicity, náboženství nebo sexuální orientace. A postavit se za všechny, kteří i dnes takové projevy nenávisti zažívají,“ vyzvala prezidentka.




    Romský holokaust


    Připomeňme, že tento holocaust byl pokus nacistického Německa a jeho spojenců o vyhlazení Romů v Evropě během druhé světové války.


    Za vlády Adolfa Hitlera bylo dne 26. listopadu 1935 vydáno doplnění Norimberských zákonů, které zařadilo Romy do stejné kategorie jako Židy a definovalo je jako „nepřátele rasově čistého státu“.


    Historici odhadují, že nacisté a jejich spolupracovníci zabili 220 tisíc až 500 tisíc Romů, což je asi čtvrtina až polovina z méně než jednoho milionu všech Romů v Evropě v té době.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑