• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ivan David se pustil do ČTK: Na základě čeho si dovoluje dělat propagaci jednomu vybranému kandidátovi?

    1-8-2020 Sputnik CZ 49 512 slov zprávy
     

    Tisková kancelář totiž přednesla komentář, který mu poskytl Petr Fejk u příležitosti oznámení své kandidatury do Senátu. České noviny tak například uvedly, že Petr Fejk již dříve dostával nabídky kandidovat do veřejných funkcí, nyní se však rozhodl sám, protože se již cítí být ve věku, který odpovídá senátnímu křeslu.



    ČTK následně popsalo základní životopisná fakta týkající se kariéry Petra Fejka a dodalo, že podle slov dotyčného kandidáta si sám Fejk připadá „dostatečně zkušený na to, aby se stal senátorem, a zároveň by chtěl přispět ke zlepšení české politické kultury, která mu připadá čím dál nepochopitelnější“.

    „Pravidla v českém státu určují lidé, kteří strávili život jako predátoři a nyní předstírají, že jsou altruisté,“ předvádí ČTK postoj budoucího kandidáta.



    Fejk kromě toho řekl Českým novinám, že neplánuje nákladnou kampaň a bude kandidovat bez sponzorů, protože věří v demokratický právní stát a Evropu.



    „Senát by také podle něj měl být otevřenější a přístupnější běžným lidem, nikoliv ,takovým až aristokratickým spolkem’,“ píše se ve zprávě.




    ČTK se následně odvolává na informaci radnice, která sdělila, že do podzimních voleb do Senátu v obvodu Praha 1 podalo registraci osm kandidátů, z nichž kromě Fejka veřejně oznámilo svou kandidaturu ještě šest uchazečů o křeslo. Patří k nim například dosavadní senátor Hampl, ředitel neziskové organizace Jakub Štědroň za ČSSD, antropolog Ivo T. Budil za Trikolóru, architekt Milan Urban za SPD a také Němcová a Veverka.


    Reakce Ivana Davida na zprávu


    To ale, jak se psalo ve zprávě o kandidátu Petru Fejkovi, přišlo Ivanu Davidovi jako nepřijatelný způsob referování o kandidátovi. Zpráva totiž podle něj nepředstavuje Fejka neutrálně, ale prostřednictvím zvolených informací mu zjevně prokazuje podporu.



    „Na internetových stránkách ČTK České noviny se objevila podle veřejnoprávní tiskové kanceláře zřejmě velmi důležitá zpráva, že do Senátu Parlamentu ČR bude kandidovat Fejk. Na základě čeho si ČTK dovoluje takto dělat propagaci jednomu kýmsi vybranému kandidátovi? Jak je možné jednoho kandidáta takto upřednostňovat?“ ptá se Ivan David na začátku svého facebookového příspěvku.




    Později však David uvedl, co v něm přesně vyvolalo pocit toho, že je kandidát médiem upřednostňován.



    „ČTK uvedlo několik výroků kandidáta, které vzbuzují sympatie, a které (nebo i sympatičtější) mohl klidně pronést kdokoli jiný z uvedených kandidátů, kteří ale nedostali tuto příležitost a jistě ji také všichni nedostanou,“ konstatoval europoslanec.




    Přítomnost demokracie v ČR však podle něj znamená, že kandidáti za každou cenu musejí mít maximálně rovnocenné podmínky. „Od přísného dodržování rovnosti je totiž odvozeno slovo ,kandidát’. Kandidáti na úřad konzula museli nosit bílou tógu (lat. toga candida), aby nemohli voličům zaimponovat skvostným ošacením,“ připomněl David.

    Zdá se mu tak docela překvapivé, že rovnocenné podmínky vyžadované v Římě v roce 63 př. n. l. o 2000 let později již nemohou být dodržované.



    „Jistě ani tehdy neměli všichni stejnou šanci se o úřad ucházet, neboť ani tehdy neměli stejné finanční možnosti. Veřejnou podporu médií, které zprávy z ČTK opisují, by asi ani dnes nenechal Cicero bez povšimnutí,“ je přesvědčen europoslanec za SPD Ivan David.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑