• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ještě z toho nejsme venku, varuje Hamáček. Podruhé zavřít ekonomiku si již nejspíše nemůžeme dovolit

    1-8-2020 Sputnik CZ 65 521 slov zprávy
     

    Česko nadále zažívá rekordní nárůst nově nakažených i rekordní počet aktuálně nemocných. Přesto se situace podle Hamáčka znatelně liší od nástupu pandemie v březnu.



    „Zatím vidím zásadní rozdíl: v březnu bylo šíření plošné. Virus byl importovaný, a to poměrně rovnoměrně. Z každého okresu byl někdo v Itálii. Na to reagovala plošná opatření. Situace je teď jiná tím, že zatím plošné šíření nemáme. Máme několik ohnisek, která přibývají a ubývají. Situace v Karviné se zlepšuje, teď je problém v Praze. Dá se na to reagovat využitím lokálních opatření, což je udržitelné,“ uvedl ministr vnitra.





    Nicméně, dokud nebude vyvinuta vakcína, není podle něj možné vyloučit nástup druhé vlny.

    „Nechci nikoho strašit, ale vždy jsem mírnil nadšené hlasy, že jsme z toho venku. Dokud se neobjeví vakcína, žijeme s tygrem v kleci. Podzim nemusí být jednoduchý,“ zdůraznil Hamáček.



    Pozitivní skutečností je nízký počet osob s těžkým průběhem nemoci. Hamáček, ale zopakoval, že problémy mohou nastat na podzim. Hlavním úkolem je podle něj zabránit přetížení zdravotnického systému.



    „Není možné, aby nám došla nemocniční lůžka nebo ventilátory. To je hlavní cíl všech opatření,“ zdůraznil Hamáček.



    Ministr dále nevyloučil, že v případě nástupu druhé vlny mohou být opětovně zavedena plošná restriktivní opatření tak jako na jaře. To ale podle jeho slov výrazně ovlivní českou ekonomiku.



    „Vyloučit se nedá nikdy nic. Ale pravda je, že uzavření republiky bylo nesmírně drahé, a otázka je, jestli by si to naše ekonomika vůbec mohla dovolit podruhé,“ míní Hamáček.



    Podle posledních dat Českého statistického úřadu se česká ekonomika meziročně propadla o 10,7 %. Oproti první třem měsícům letošního roku HDP kleslo o 8,4 %.




    Hamáček rovněž ujistil, že v současné době je ve skladech dostatek zdravotnického materiálu, který umožní pokrýt spotřeby na řadu týdnů. Ministerstvo vnitra má k dispozici 65 milionů roušek, 10 milionů respirátorů a půl milionu ochranných obleků. Na doplnění zásob Státní správy hmotných rezerv (SSHR) se ale stále čeká.

    Minulý týden média zjistila, že SSHR chybí roušky i respirátory, přestože ještě v květnu od vlády dostala za úkol doplnit rezervy. Podle jejího šéfa Pavla Švagra je příčinou platná legislativa.



    „Termíny jsou jasně dané zákonem o veřejných zakázkách. Pokud vše půjde hladce, tak bychom mohli na začátku srpna podepsat první smlouvy s vítěznými dodavateli,“ vysvětlil Švagr. Nicméně, pokud někdo z účastníků tendru výsledky soutěže napadne, tak mohou být první dodávky zásob zahájeny až za několik měsíců.




    Hamáček v rozhovoru dále uvedl, že v polovině srpna může Poslanecká sněmovna narychlo změnit volební zákon, aby mohli volit i lidé v karanténě. Bude ale nutné přijít na postup, který by zajistil bezpečný průběh hlasování. Mezi překážky výkonu volebního práva totiž patří zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. Opozici Hamáček obvinil z toho, že z tohoto problému udělala politické téma.



    „Já jsem nikoho neděsil, já jsem citoval platné znění zákona. Klasicky se z toho udělala kauza. Ministerstvo vnitra má odpovědnost za volby, a když jsme já a náměstek Petr Mlsna dostali otázku na volby, citovali jsme zákon. Mimochodem použitý v červnových doplňovacích volbách do Senátu na Teplicku, kdy žádná taková kauza nebyla,“ vzkázal Hamáček.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑