• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nejsem neinteligentní hlupák, abych nechal zabít novináře.“ Kočner ve své závěrečné řeči odmítl přiznat vinu

    31-7-2020 Sputnik CZ 64 327 slov zprávy
     

    Slovenský podnikatel Marian Kočner, jenž čelí obvinění z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka, dnes ve své závěrečné řeči u soudu prohlásil, že neměl motiv k tomu, aby spáchal tento trestný čin. Podle jeho slov se činnost Kuciaka nijak nelišila od činnosti ostatních novinářů, jejichž články byly publikovány ve slovenském tisku. Zdůraznil rovněž, že Kuciak napsal pouze devět článků věnovaných jeho činnosti. Kočnerův obhájce Marek Para dále podotkl, že různé články o Kočnerovi se píší již od 90. let a vyslovil domněnku, že skutečnými objednavateli vraždy Kuciaka mohou být podvodníci z DPH z Maďarska a jižního Slovenska.



    Během své řeči Kočner prohlásil, že rozhodně není svatý, ale zdůraznil, že není ani vrah. Podle něj se tento soudní proces velice podobá procesu s Miladou Horákovou, jen s tím rozdílem, že v tu dobu neměla média takovou moc a vliv, jaký mají teď. Kočner totiž dal najevo, že považuje mediální doprovod celého procesu za předpojatý a zkreslený, v němž emoce převažují nad fakty.

    „Nejsem neinteligentní hlupák, který by si neuvědomoval, co vražda novináře způsobí,“ řekl obžalovaný.



    Kromě Kočnera obvinění čelí také Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Dříve prokurátor Vladimír Turan navrhl pro všechny obžalované trest ve výši 25 let odnětí svobody. Vynesení rozsudku se očekává 5. srpna.



    Vražda, která otřásla Slovenskem


    Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února 2018 u sebe doma v obci Veľká Mača v okresu Galanta. Za vraždu měla být podle prokurátora vyplacena částka 50 tisíc eur (1,3 milionu korun). Když se případ medializoval, pachatelé si vyžádali dalších 10 až 20 tisíc eur (264 až 527 tisíc korun).


    Smrt páru vyvolala po celém Slovensku největší protesty od dob sametové revoluce. Vyšetřování rovněž ukázalo Kočnerovy vazby na nejvyšší politické kruhy v zemi.


    Trvající protesty přiměly k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka (Směr-SD), premiéra Roberta Fica (Směr-SD) a nakonec i policejního prezidenta Tibora Gašpara.


    Fica v čele vlády nahradil Peter Pellegrini, který v letošních parlamentních volbách vystupoval jako jednička na kandidátce Směru. Po volbách, které vyhrála opoziční strana OĽaNO v čele s Igorem Matovičem, Pellegrini kvůli neshodám s Ficem Směr opustil a založil novou stranu Hlas.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑