• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vojtěch o chytré karanténě a koronaviru: Neplatí, že je chytrá karanténa nefunkční. Na druhou vlnu jsme připraveni

    31-7-2020 Sputnik CZ 84 720 slov zprávy
     

    Chytrá karanténa funguje


    Šéf resortu zdravotnictví se nejprve rozpovídal o tom, zda se daří účinně a rychle trasovat kontakty nakažených. Uvedl, že ve většině případů se to daří velmi dobře, o čemž samozřejmě svědčí i data to i ukazují. Připustil však, že se někde vždycky mohou objevit různé problémy.



    „Vždy se mohou najít příklady, že někde něco nefungovalo, je to i o lidském faktoru a problémy být mohou, ale data ukazují, že výsledek testu dnes lidé většinou dostanou týž den. Šedesát procent z nich ví, jestli jsou pozitivní, do 24 hodin. Systém tedy ve většině případů funguje,“ uvedl.




    Doplnil ještě, že někdy může nastat problém se zpožděním, pokud jde o odběr vzorku. Důvodů pro takové zpoždění je přitom hned několik, například to, že není dostatečná kapacita.

    „Neplatí to, co se povídá, že chytrá karanténa je nefunkční. Systém funguje a zvládáme to. Kdyby ne, situace by byla mnohem horší,“ konstatoval a poukázal na to, že počet případů v Moravskoslezském kraji, kde tamní hygienici výrazně využívali nástroje chytré karantény, klesá.



    I tak ale někteří hygienci mnohdy nechtějí tyto moderní systémy používat. Na to Vojtěch reagoval slovy, že to je spíš otázka toho, že některé krajské hygienické stanice, které nemají tolik případů, tyto systémy nevyužívají. Když ale někde vznikne ohnisko, využívat je začnou.



    „Máme zde několik systémů, které nebyly vždy dobře propojeny, a hygieniky to trochu zdržovalo. Je to potřeba vyladit, aby to bylo rychlé a integrované, a v tom nám pomáhá i armáda,“ dodal Vojtěch.




    Trasování a doplňkové aplikace


    Ministr rovněž vysvětlil i samotné fungování systému a uvedl různé situace a možnosti, které mohou nastat. K tzv. trasování a vzpomínkovým mapám ještě podotkl, že jde o dobrovolný krok. „Využíváme data mobilních operátorů. V některých případech hygienici říkají, že to pomáhá, že si člověk díky tomu uvědomí, že byl v nějakém městě a mohl se tam s někým setkat,“ myslí si ministr.



    Řeč přišla i na mobilní aplikaci E-rouška 2.0., která bude funkční od 1. září bude. Daná aplikace sice již dnes funguje, ale zatím ne na všechny telefony. Vojtěch ale zdůraznil, že jde o doplňkovou aplikaci, kterou má zatím kolem 250 tisíc lidí, což není vysoké číslo

    „Plánujeme větší osvětu, aby lidé pochopili, že ta aplikace je nebude sledovat. E-rouška nesleduje, kde člověk byl, ale pouze propojení dvou telefonů. Budu tak vědět, že jsem se potkal s někým, kdo byl třeba nakažený. Nesbírají se data polohy a osobní údaje,“ objasnil a zdůraznil, že tato aplikace dává obrovský smysl.



    Přínosná by mohla být zejména na podzim, kdy lékaři očekávají respirační choroby i covid-19.



    „Bude velmi těžké zjistit, kdo je covid pozitivní, a kdo není. Proto bude důležité rychle trasovat a aplikace nám v tom může dobře pomoci. Doufám, že ji lidé budou využívat. Neuškodí jim, naopak ochrání nás všechny,“ konstatoval.




    Druhá vlna a připravenost ČR


    V neposlední řadě se šéf resortu zdravotnictví zaměřil na to, jak je naše země připravená na možnou druhou vlnu koronaviru, a to z hlediska kapacit a ochranných prostředků.



    „Teď intenzivně pracujeme na tom, aby systém velmi dobře procesně fungoval. Pokud jde o ochranné prostředky, zadal jsem přímo řízeným nemocnicím, které jsou klíčové, aby měly v každém okamžiku krizovou zásobu na měsíc spotřeby, což plní. Pak zde probíhá nákup skrze Státní správu hmotných rezerv, určité kapacity má i ministerstvo vnitra. Jen teď už máme asi 75 milionů roušek. Všem nám je teď jasné, že ochranné pomůcky jsou klíčové, zejména pro zdravotníky,“ dodal.




    K opatřením, která se nyní někde zavádí, dodal, že jde do značné míry o prevenci, nikoli o známku toho, že by chytrá karanténa nezafungovala.

    „Vždy jsme v této souvislosti říkali, že již nechceme vypínat republiku a opatření, která se teď zavádí, jsou do značné míry preventivní. Pokud se někde nařídí nosit v rizikových prostorech roušky, je to prevence. Nikdo není schopen tu chorobu úplně zastavit, to je třeba si říci,“ uznal s tím, že Světová zdravotnická organizace již potvrdila, že virus není sezónní.



    Podle jeho slov má tedy chytrá karanténa za cíl rychle trasovat kontakty a vyhledávat je. Podotkl také, že žádný systém na světě není schopen tuto nemoc bohužel zastavit, aby zmizela. „S ní se musíme naučit žít a chránit rizikové skupiny, u kterých může mít fatální dopady,“ pronesl závěrem.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑