• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    I konzumace chleba může být za jistých podmínek nebezpečná. Jak tomu zabránit? Odborníci uvedli své rady

    29-7-2020 Sputnik CZ 78 334 slov zprávy
     

    Podle expertů z Ruského systému kvality (Roskačestvo) je balený a krájený chléb nejvíce náchylný k plísním. Proč tomu tak je?



    „Chléb, který se prodává balený a nakrájený je k plísním náchylnější, protože při krájení chleba se zvětšuje velikost plochy, která je pro plísně dostupná,“


    uvádí se ve zprávě, která byla zveřejněna na webových stránkách Roskačestva.


    Takto zabalený chléb v plastovém sáčku je ideálním místem pro vznik plísní. Výjimku tvoří pouze výrobky, které mají nízkou vlhkost, například jsou to sušenky, suchary, tyčinky. Odborníci ale uvedli, že pakliže jsou skladovány ve vlhkém prostředí, i na nich se mohou plísně objevit. Rychlost toho, jak rychle se plísně objevují, závisí na typu pečiva a také na podmínkách skladování, zároveň má vliv i celkový stav daného výrobku, stejně tak i druh plísně a fyziologické vlastnosti. Například pšeničný a žitný chléb nemůže zplesnivět během 24 hodin po dopečení.

    Zplesnivělý chléb poznáte tak, že je pokrytý nadýchanými chomáči různých barev. Mohou být bílé, šedé, žluté, namodralé, černé. Nejčastěji se lze setkat se zelenou, modrozelenou a černou plísní. Plísně produkují látky, které mohou být silně toxické nebo karcinogenní. Nejvíce jedovaté jsou plísně žluté a černé barvy.


    Na co se zaměřit


    Rovněž dochází i k plesnivění uvnitř chleba. Ze začátku je však velmi obtížné si takové změny všimnout, proto je dobré zaměřovat se rovněž na chuť a vůni chleba.




    „Pokud má výrobek lehce nahořklý či plesnivý zápach, znamená to, že proces mikrobiálního poškození již započal. Takový chléb je pak dobré raději nejíst,“ uvádí odborníci.



    Co se týče skladování, pak v domácích podmínkách je dobré jej mít na suchém a tmavém místě, například v chlebníku při teplotě 20-25 stupňů a vlhkosti vzduchu menší než 70 procent. Chléb by také neměl být v blízkosti povrchů, kde dochází ke kondenzaci. Pakliže je skladován v plastovém sáčku, pak nesmí být umístěn na slunečním záření.


    Kromě toho se plíseň tvoří obecně rychleji v sáčcích než v papíru či v utěrce, jelikož vlhkost se nemá kam odpařit, poznamenali závěrem odborníci.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑