• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Majitel chtěl nahrát vtipné video se štěnětem. Pejsek ukázal, co si myslí - video

    28-7-2020 Sputnik CZ 116 408 slov zprávy
     

    Například, nespokojenost s nahráváním bez předchozí žádosti o povolení vyjádřil malý rotvajler. Zřejmě odpočíval na polštáři, ale jeho klid byl narušen majiteli, kteří se rozhodli zvěčnit první okamžiky života štěněte.


    Samozřejmě nečekali, že to vyvolá reakci.



    Rozhořčený psík se vrhl na telefon nebo fotoaparát (není známo, jaké zařízení majitel použil) a zpočátku energicky udeřil hlavou o objektiv, což ukazovalo jeho zuřivost. Pro lepší efekt přidal vrčení a štěkání. Možná si myslel, že kamera je jeho nepřítel, protože ji nikdy předtím neviděl?


    Štěně se rozhodlo, že přijatá opatření jsou příliš slabá a začalo skákat, hněvalo se a nesouhlasilo. Jeho chování jen rozesmálo majitele, kteří se nemohli zdržet dalšího nahrávání domácího mazlíčka. Na konci videa se zdá, že malý rotvajler se vyrovnal se svým osudem a klidně pózoval. Myslím, že si uvědomil, že nic nezahraje.


    Proč byste opravdu neměli řvát na svého psa?


    Ať je to jak chce, nový výzkum naznačuje, že byste nikdy neměli křičet nebo jinak trestat zlomyslného pejska.
    Podle studie nahrané na konci minulého roku na serveru bioRxiv může mít averzní výcvik, jako je pozitivní trest a negativní posílení, dlouhodobý negativní vliv na duševní stav vašeho psa.



    „Naše výsledky ukazují, že psi vycvičení pomocí averzních metod zažili horší pohodu ve srovnání se společníky vycvičenými metodami založenými na odměnách, a to jak na krátkodobé, tak na dlouhodobé úrovni,“ píšou vědci.



    Zvířata byla přijata z řady škol v Portu - 42 psů ze škol, které používají odměnu, jako je jídlo nebo hraní, a 50 psů ze škol, které používají averzní výcvik, jako je křik, fyzické manipulování psa nebo škubání na vodítku.


    Každý pes byl natočen během prvních 15 minut výcviku, navíc byly odebrány vzorky slin k posouzení hladiny stresu z tréninku - tři od každého psa doma, aby stanovili základní hladiny stresového hormonu kortizolu, a tři od každého psa po tréninku.


    Výzkumníci také analyzovali chování psů během tréninku, aby našli stresové chování, jako je zívání, lízání rtů, zvedání tlapek a kňučení.



    Není překvapením, že psi v averzních tréninkových třídách vykazovali zvýšené stresové chování. Jejich sliny také měly výrazně zvýšenou hladinu kortizolu ve srovnání s tím, když odpočívali doma.


    Naproti tomu pozitivně cvičení psi byli docela klidní, což znamená méně stresového chování a mnohem více normální hladiny kortizolu.


    Výsledky naznačují, že averzní trénink nemá výhodu nad výcvikem s odměnou, který je mnohem lepší pro štěstí vašeho psa.


    Vědci řekli, že „studie poukazuje na skutečnost, že blahobyt psů vycvičených averzními metodami se zdá být ohrožen“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑