• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékařka uvedla choroby, na které poukazuje vysoká teplota ve večerních hodinách

    27-7-2020 Sputnik CZ 106 299 slov zprávy
     

    Odbornice poznamenala, že zvýšení tělesné teploty až na 37 stupňů lze považovat za večerní normu. Za znepokojivé lze považovat to, pokud stoupne na 37,5 stupňů.


    Příčiny tohoto jevu mohou být fyziologické: fyzická aktivita, konzumace horkého jídla nebo některých léků, PMS, konzumace alkoholu.


    Mohou však existovat příčiny patologické povahy. Nejčastěji je spojeno večerní zvýšení teploty s nachlazením.



    „Člověk může mít podezření na vleklý zánět. K jeho určení je třeba udělat analýzu C-reaktivního proteinu,“ doporučuje Romanenková.



    Hormonální poruchy nebo problémy se štítnou žlázou (například s hypertyreózou) mohou ovlivnit rovněž teplotu. Ve večerních hodinách teplota stoupá také tehdy, pokud má člověk onkologické onemocnění.



    „Zvlášť se určuje porušení termoregulace zvané termoneuróza,“ zdůraznila lékařka.


    Podle ní se jedná o poruchu mechanismů termoregulace, která může být spojena s psychogenní neurózou na pozadí stresu nebo neurogenní termoneurózy, která se vyvíjí při narušení nervového systému.


    Rtuťový, elektronický, nebo infračervený?


    O tom, jaký teploměr bychom si měli koupit, abychom co nejpřesněji a nejbezpečněji měřili teplotu, promluvil kardiovaskulární chirurg a kardiolog Vladimir Chorošev v interview pro Sputnik letos v březnu.


    „Infračervený teploměr je mnohem dražší. Vezmeme-li v úvahu poměr ceny k přesnosti měření, dáme raději přednost elektronickému teploměru. Ten je trvanlivý a spolehlivý. V mé rodině a v mém okolí se užívá jen elektronických teploměrů. Psychologie našich lidí je ale taková, že elektronice často nedůvěřují. To je velmi rozšířený jev, avšak elektronické měření teploty je v současné době nejpřesnější,“ doporučil lékař.


    Pro ty, kdo nemohou překonat vlastní předsudky ohledně elektroniky, zůstává ovšem rtuťový teploměr. Tento teploměr je přesný, avšak kvůli tomu, že má uvnitř nebezpečnou látku, může zdraví více uškodit, než prospět.


    „Rtuťový teploměr bychom v současném životě neměli používat. Je nesporně přesný, ale i nebezpečný. Mít rtuťový teploměr je prostě nebezpečné. Pro běžné použití v domácnosti je nejlepší elektronický teploměr,“ uvedl odborník.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑