• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Instagram byl usvědčen ze špehování uživatelů skrz kameru

    27-7-2020 Sputnik CZ 61 321 slov zprávy
     

    Nutno poznamenat, že o této nežádoucí aktivitě se nejprve dozvěděli majitelé iPhonu, kteří si nainstalovali beta verzi iOS 14, protože v ní se objevila funkce, která informovala o zapnutém fotoaparátu či zapnutém mikrofonu. Uživatelé si všimli, že tento indikátor fungoval tehdy, když jednoduše listovali hlavní stránkou na Instagramu.



    Zástupci Instagramu sdělili publikaci, že situace byla způsobena chybou v aplikaci, která se opravuje. Ujistili však, že aplikace otevírá kameru jen tehdy, kdy uživatel sám chce.

    Sledování skrz sociální sítě


    Každý úkon uživatele na internetu se dá označit algoritmy, které může následně využít reklama. Jak to konkrétně funguje, vysvětlila dříve Sputniku odbornice na sociální média Jevgenija Kulišovová.



    „Nahlas o tom nikdo nemluví, i když si toho mnozí všimli a dokonce si ověřili, avšak žádná oficiální prohlášení nenásledovala, všemožně se to popírá. Pokusy však svědčí o tom, že když jste viděli nějaké (instagramové, pozn. red.) stories o té nebo jiné kosmetice, pak bude zřejmě v příštím reklamním oznámení stejná kosmetika, anebo kosmetika konkurující firmy. Bloggerka Kaťa Konosovová podnikla nedávno jeden pokus. Na několika stories


    psala o jisté kosmetice a požádala své sledující, aby nic neříkali nahlas a poslali jí na Telegram screenshoty reklamy, kterou dostanou. A tak získala obrovské množství screenshotů reklamy buď stejné kosmetiky, anebo konkurující,“ sdělila Sputniku Jevgenija Kulišovová.

    Poznamenala, že se tomu nevěnují samotní bloggeři nebo majitelé obchodu, jehož reklama se objevila. Jde o společný algoritmus. Ten, kdo chce prosadit svoji reklamu, může ostatně poskytnout dost podrobné pokyny o tom, kdo ji má dostávat. Závisí to především na penězích.



    „Reklama funguje kdekoliv podle stejné zásady. Existuje obrovské množství všelijakých případů o tom, jak Alice, Siri a další hlasoví asistenti poslouchají, co uživatelé říkají. Mně se jednou stalo, že jsem mluvila s manželem na WhatsAppu o tom, že si chci koupit selfie tyčku na GoPro, ale nikdy jsem ji nevyhledávala. A hned se na mne sesypaly všemožné reklamy nejrůznějších doplňků pro GoPro,“ dodala Sputniku Kulišovová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑