• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na rozdílech záleží: Souboj mezi Směrem a Hlasem se ještě vyostří, Blaha připouští spolupráci

    26-7-2020 Sputnik CZ 62 561 slov zprávy
     

    V materiálu se podotýká, že nový místopředseda Směru-SD Ľuboš Blaha označil svou mateřskou stranu za levicovější a vlastenečtější než Hlas-sociální demokracie. Zároveň připustil, že oba subjekty by mohly spolupracovat, bude to záležet na tom, jak se Pellegriniho strana programově vyprofiluje.


    Podle politologa Lenče může souboj Směru-SD a Hlasu zostřovat i v případě, pokud se jedné ze stran bude méně dařit. V tomto volebním období předpokládá, že obě strany budou pragmaticky spolupracovat.


    „Přispívá k tomu faktor premiéra Igora Matoviče, který vlastními chybami tlačí tyto dvě strany do spolupráce. Druhým faktorem je Marián Kotleba. Pokud chce být opozice viditelná a něčeho dosáhnout, musí Směr a Hlas spolupracovat, protože v opozici jsou už jen kotlebovci,“ domnívá se Lenč.


    „Zrádci vše po Směru opakují“


    Návrh odvolat premiéra Matoviče kvůli kauze jeho diplomky přinesl spolupráci Směru-SD a rodící se straně Pellegriniho. Poslanci obou subjektů se společně podepsali pod návrh na Matovičovo odvolání. Ani jedna ze stran neměla potřebných 30 hlasů na svolání schůze a zároveň se nechtěli spoléhat na opoziční stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (ĽSNS).



    Robert Fico se o Pellegriniho skupině vyjadřoval jako o těch, co utekli,  nebo o zrádcích. Před týdnem Fico řekl, že pellegriniovci jsou „liberálnější“ a „vše po Směru-SD opakují“.


    Místopředseda Směru-SD Ľuboš Blaha prohlásil, že jeho strana se orientuje na tradiční sociálně demokratické voliče a prioritou je národní volič. Budoucí stranu Hlas-sociální demokracie považuje za středovou, kterou podle něj tvoří liberálnější a centrističtí politici z podnikatelského prostředí.


    Podpoří Hlas majetnější voliči?


    „Očekávám, že program Hlasu nebude levicový, ani vlastenecký, ale spíše se bude orientovat na pragmatickou politiku a postmoderní témata typická pro sociálně-liberální strany na Západě. Jejich voliči budou spíše městské liberální vrstvy. Bohatší lidé a vyšší střední třídy,“ přiblížil Blaha a pokračoval, že zatímco Směr-SD bude tlačit na zvyšování minimální mzdy, strana Pellegriniho bude tlačit na pomoc podnikatelům.


    Proto si nemyslí, že si navzájem musí konkurovat.



    „Platí však, že levicové a středové strany v Evropě běžně spolupracují, takže není vyloučeno, že najdeme obsahové průniky. Vše záleží na tom, jak se Hlas bude chovat a jak se programově vyprofiluje. Zatím o jeho programu mnoho nevíme, v této chvíli vycházíme z centristického politického profilu jeho lídrů,“ sdělil agentuře SITA Blaha.



    Jak mají v parlamentu přežít dvě sociálně-demokratické strany


    Podle poslance Kmece se ve straně Hlas-sociální demokracie vztahy se Směrem-SD neřeší a zaměřují se na působení současné vlády.



    „Budeme standardní sociálně demokratickou stranou se silnými sociálními tématy. Zatím nevidím velké otevřené konflikty. Hlavní důraz chceme klást na opoziční politiku vůči vládě Igora Matoviče,“ uvedl pro agenturu SITA Kmec.


    Nechtěl přímo reagovat na tvrzení, že vznikající strana je liberálnější.



    „My nehledáme přívlastky, stále se prezentujeme jako sociální demokracie. Volič bude vidět náš výkon, kterým směrem se pohybujeme. Budeme si plnit sociálně demokratické úkoly,“ dodal Kmec.



    Otázkou je, zda mohou dlouhodobě přežít v parlamentu dvě strany, které se považují za sociálně demokratické. Politolog Lenč si myslí, že to možné je.


    Poukázal na ostatní průzkum agentury JAK, která naměřila straně Hlas-sociální demokracie téměř 17 procent a straně Směr-SD téměř 11 procent.


    „Existence dvou sociálně demokratických stran bude záviset na tom, jak budou životaschopné. To se bude odvíjet zejména od pozice lídra strany, protože na Slovensku tak strany fungují. Dokud je populární lídr, politická strana je úspěšná. Když přestane být populární, strana se dostane do mimoparlamentní či okrajové pozice nebo zanikne,“ uzavřel Lenč.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑