• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Číňania začínajú pociťovať fakt, že vláda začala studenú vojnu s USA

    26-7-2020 Zem & Vek 61 522 slov zprávy
     



    foto: archív

    Peking pod vedením Si Ťin-pchinga vyostruje situáciu na medzinárodnom poli.


    Čína je stále viac autoritárska na domácej pôde, navyše je čím ďalej tým viac agresívna a nepriateľská voči slobode vo svete,“ uviedol vo štvrtok pri prejave v kalifornskej knižnici Richarda Nixona súčasný minister zahraničia USA Mike Pompeo. „Ak slobodný svet nezmení komunistickú Čínu, komunistická Čína zmení nás,“ dodal.


    Len počas posledných dvoch mesiacov sa Čína rozhodla na odvetné uzavretie amerického konzulátu, bojovala na hraniciach s Indiou, kde došlo k násilným stretom medzi vojenskými posádkami, ukončila „zlatú éru“ dobrých vzťahov s Veľkou Britániou, vyvolala diplomatickú roztržku s Austráliou a zaviedla drastický zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý medzinárodná komunita odsúdila. Zhoršenie vzťahov na medzinárodnej pôde sa podpísalo aj na aktivitách čínskych spoločností. India zakázala  firmám pôsobenie na miestnom trhu, ktorý patrí k najrýchlejšie rastúcim na svete. Najviac zasiahnuté boli spoločnosti Wech a TikTok, keďže tretina ich užívateľov žije v Indii. Diplomatické roztržky nakoniec zastavili aj vstup Huawei do Veľkej Británie. Podľa agentúry Bloomberg sa pravdepodobne v Číne prejaví aj „odliv mozgov“ z Hongkongu. Zároveň situáciu nezlepšuje ani postavenie moslimskej minority Ujgurov, kvôli ktorým sa čím ďalej častejšie ozývajú neziskové organizácie. Peking navyše na domácej pôde čelí vysokej nezamestnanosti a zlým ekonomickým výsledkom, ktoré spôsobila pandémia. V snahe sprísniť dohľad nad obyvateľstvom centrálna vláda zaviedla silnú cenzúru na internete. Ľudia, ktorí vedenie krajiny kritizovali, boli zadržaní.


    Číňania postupne začínajú pociťovať fakt, že vláda začala studenú vojnu so Spojenými štátmi. Budúcnosť zostáva nejasná. Posledných 40 rokov totiž žili v relatívne mierovom prostredí a teraz sa všetko mení, „vysvetlil pre The Guardian analytik Minxin Pei.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Čína dospěla. Proč se Peking pod Si Ťin-pchingem staví proti celému světu?, lidovky.cz, 26.7.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑