• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Ostravsku zabíjí hmyz. Muž nepřežil útok roje vos

    26-7-2020 Sputnik CZ 106 346 slov zprávy
     

    Uvádí se, že vosy napadly 66letého muže na zahradě v jedné z menších obcí v okolí Ostravy.


    Tísňová linka přitom přijala oznámení o pobodání údajně rojem vos. Na místo incidentu vyrazila sanitka a vyletěl i záchranářský vrtulník.


    „Muž jevil nejprve známky šokového stavu a následně upadl do bezvědomí. Při příjezdu na místo události zjistil zasahující lékař, že došlo k selhání všech základních životních funkcí,“ přiblížil detaily krajský mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.


    Muži byla poskytnuta první pomoc včetně nepřímé masáže srdce. Poté zdravotníci použili rozšířenou resuscitaci včetně defibrilačních výbojů.



    „Přes veškeré úsilí obou týmů se nepodařilo obnovit srdeční činnost pacienta. Lékař byl proto nakonec po téměř hodinové resuscitaci nucen konstatovat jeho smrt,“ poznamenal Humpl.



    Podle jeho slov se bodnutí hmyzem během letní sezóny v kraji a následné alergické reakce a zdravotní komplikace stává častým důvodem pro výjezd záchranářů. 



    Poznamenává se, že letošní rok byl díky častějším dešťům zatím klidnější. V porovnání s předešlými suchými léty vosy, včely anebo sršni nejsou tak podráždění.


    „Takto těžká reakce končící smrtí postiženého je však výjimečná,“ podotkl mluvčí záchranářů.


    Anafylaktický šok kvůli komárovi


    Na začátku července jsme psali o tom, že štípnutí komárem není vážným nebezpečím pro lidský organismus s výjimkou jednoho specifického případu. V rozhovoru pro Sputnik to řekla dermatoložka Larisa Alexejevová.


    Štípnutí komárem je pro většinu lidí prostě nepříjemnou maličkostí. Svrbí, vzbuzuje nepříjemný pocit. Výjimkou jsou jenom štípnutí na zvlášť citlivých místech, sdělila Sputniku lékařka.



    „Občas může vzniknout anafylaktický šok, když komár štípne člověka do oka nebo víčka. Vzniká slabost, otok, zakalení vědomí a další příznaky šoku. S těmito štípnutími od komára nejsou žádné žerty,“ sdělila dermatoložka. Podobné následky se mohou projevit velmi zřídka, ale když se to stane, potřebuje člověk odbornou péči, řekla lékařka.



    „Když vidíte, že vzniká otok, že se místo štípnutí zvětšuje, vznikají puchýře, začíná otok, těžce se vám dýchá, pak potřebujete rychlé ošetření. Musíte si vzít antihistaminový lék první generace a hned zavolat sanitku. Nemáte-li nic podobného kromě poškození pokožky a zčervenání se svrběním můžete navštívit dermatologa anebo si dát studený obklad,“ řekla dermatoložka v rozhovoru pro Sputnik.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑