• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hamáček je pokrytec a slaboch, zuří Pospíšil. Kvůli němu si Babiš dělá, co chce

    25-7-2020 Sputnik CZ 39 355 slov zprávy
     

    Hamáček na tiskové konferenci okomentoval uveřejnění statutů svěřeneckých fondů Andreje Babiše, které údajně dokazují jeho střet zájmů.



    „Viděl jsem ten článek, ale detailně jsem ho nečetl. Z mého pohledu tam nic nového není. Svěřenské fondy jsou forma řešení, kterou pan premiér zvolil v dané době a z mého pohledu je to forma, která vyhovuje příslušnému zákonu,“ prohlásil.




    Neochota tento problém řešit v rámci koalice ale rozzuřila Jiřího Pospíšila.



    „Vyjádření ministra Jana Hamáčka o tom, že ho nezajímají svěřenecké fondy Andreje Babiše, je projevem pokrytectví a politické slabosti. Právě toto umožňuje AB si v této zemi dělat, co chce. Například si z nás dělat srandu tím, že vytvoří formální svěřenecký fond, který dál spravuje a po skončení politické kariéry se k majetku vrátí,“ napsal europoslanec na svém Facebooku.





    V polovině července server iROZHLAS.cz získal přístup k statutům svěřeneckých fondů Andreje Babiše. Ty mají údajně dokazovat jeho vliv na Agrofert, a tím pádem i střet zájmů českého premiéra.

    „Klíčová otázka je, jestli je premiér zároveň ovládající osobou svěřenských fondů a potažmo tedy společností, které mají fondy v majetku. Ze statutu nepochybně vyplývá, že jako zakladatel a ten, kdo má v rukou případné jmenování a odvolání protektorů, má pod kontrolou celou tu strukturu,“ cituje server právníka a hlavního tvůrce nového občanského zákoníku Karla Eliáša.



    Babiš, který kauzu jeho údajného střetu zájmů odmítá jako politickou kampaň, se k uveřejněným informacím nevyjádřil. Předseda vlády opakovaně tvrdil, že Agrofert uložil do svěřeneckého fondu v souladu se zákonem lex Babiš. Pochybení ze své strany proto odmítá.



    Nicméně, již dříve Evropská komise zveřejnila audit, ve kterém tvrdí, že Babiš holding Agrofert nadále ovládá a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Ke kauze se v červnu vyjádřil i Evropský parlament, který v nelegislativní rezoluci požaduje vyřešení možného střetu zájmů českého premiéra kvůli evropským dotacím.



    „Vyzýváme také EU a členské státy, aby více chránily peníze daňových poplatníků EU před oligarchickými manipulacemi. Existující mechanismy jsou očividně nedostatečné,“ uvedla předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová.



    Babiš označil dokument za vměšování se do vnitřních záležitostí Česka. Vůči rezoluci Evropského parlamentu se ohradila i vláda.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑