• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odborník prozradil, zda je vhodné nechávat mobilní telefon zcela vybít

    24-7-2020 Sputnik CZ 53 297 slov zprávy
     

    „Běžné informace o tom, že životnost baterie se výrazně zvýší, pokud ji vybijete na 0 %, nebo, že práce na notebooku se zapnutým napájecím kabelem zkrátí životnost baterie, je mýtus, který nemá nic společného s realitou,“ vysvětluje expert.



    Faktem je, že většina moderních zařízení používá lithium-iontové nebo lithium-polymerové baterie. A právě ty nevyžadují úplný cyklus vybití a nabití. Platí to však pouze pro starší typy baterií.

    Vědci zjistili, jak vylepšit baterie smartphonu


    Ruští a němečtí vědci navrhli alternativu k lithium-iontovým akumulátorům smartphonů. Výsledky výzkumu jsou publikovány v mezinárodním vědeckém časopise Nano Energy.


    Lithium-iontové akumulátory jsou široce používány v různých oblastech - od mobilních telefonů a notebooků až po dopravu a kosmické technologie. V roce 2019 byla jejich vynálezcům udělena Nobelova cena za chemii. Zatím neexistuje žádná jiná alternativa k lithium-iontovým bateriím, pokud jde o účinnost.



    Lithium je však drahý alkalický kov a jeho zásoby jsou v přírodě omezené, proto vědci hledají způsoby, jak nahradit lithium jako základ pro baterie jinou látkou.



    Pracovníci Národní výzkumné technologické univerzity MISiS, Ústavu biochemické fyziky Ruské akademie věd a německého Helmholtzova centra Dresden-Rossendorf (HZDR) předpokládají, že v gadgetech je možné používat sodík „zabalený“ zvláštním způsobem.

    Autoři současné vědecké práce zjistili, že pokud jsou atomy sodíku v baterii „naskládány“ nad sebou, bude takové zařízení vykazovat vysokou jímavost energie. Hlavní roli v této technologii hraje metoda stohování - dvě vrstvy sodíku se umístí mezi dvě vrstvy grafenu, jako v sendviči.


    Dalším krokem vědecké skupiny je vytvoření experimentálního vzorku a jeho zkoumání v laboratorních podmínkách. Tím se bude zabývat zahraniční část týmu z Helmholtzova centra Dresden-Rossendorf.



    „V případě úspěchu bude možné hovořit o vytvoření nové generace sodíkových baterií, které budou srovnatelné co do kapacity s lithium-iontovými nebo je dokonce překonají, přičemž budou několikanásobně levnější,“ uvádí zpráva tiskové služba MISiS.




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑