• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zázrak v medicíně? Byl objeven způsob, jak zabránit infarktu

    24-7-2020 Sputnik CZ 75 332 slov zprávy
     

    Když se vědci snažili simulovat srdeční infarkt u laboratorních myší, zjistili, že na tvorbu krevních destiček má vliv jeden z enzymů v těle, a to konkrétně fosfoinositid 3-kináza třídy II. Poté, co došlo k jeho umělému odstranění, se krevní sraženiny přestaly tvořit.



    Dva roky vědci zkoumali vlastnosti enzymu na laboratorních myších a lidských buňkách. Na několika průřezech krevních destiček pak našli mírně pozměněnou membránu, která bránila destičkám v tom, aby se připevnily k sobě navzájem a i ke stěnám krevních cév. K tomu docházelo i při změně krevního oběhu těsně před infarktem. Enzym zvyšoval krevní srážlivost, což způsobilo srdeční záchvat.

    Inhibicí tohoto enzymu tak bylo možné zabránit mrtvici i srdečním infarktům, které byly způsobeny zablokováním krevních cév.


    Regenerace srdce po infarktu


    Nedávno jsme informovali o tom, že kardiologové objevili klíčový protein, který pomáhá srdci regulovat průtok kyslíku a krevní oběh a napravovat poškození. Výsledky výzkumu byly uveřejněny v časopise Journal of Biological Chemistry.


    Při srdečním infarktu dochází k biochemickým procesům, které vedou k poškození srdce - dochází ke ztrátám v tkáních a svalech, přerušení přísunu krve a kyslíku. Protože srdce samotné je dost těžké regenerovat, kardiologové hledají způsoby, jak mu pomoci a minimalizovat poškození.



    Američtí vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu společně s německými kolegy zjistili, že klíčovou roli při regeneraci srdce a tím i zvýšení šance na další život pacientů hraje protein MANF, mezencefální astrocyty neurotrofního faktoru. Je schopen opravit poškozené, a dokonce rekonstruovat jiné ztracené proteiny a vykonávat tak funkci proteinového regulátoru.



    „Čím více je vaše srdce poškozeno, tím horší je prognóza v dlouhodobém horizontu, a proto je náš výzkum zaměřen právě na to,“ uvádí tiskové zpráva univerzity slova vedoucího výzkumu Chrise Glembotského, molekulárního kardiologa a ředitele Kardiologického ústavu v San Diegu. „Zkoumáme, jak zvýšit odolnost srdce vůči poškození následkem infarktu, což zlepší zotavení pacientů.“



    Vědci proto provedli experimenty na geneticky modifikovaných myších, vyvolali u nich infarkt a pozorovali, jak se budou zotavovat s proteinem MANF a bez něho. Ukázalo se, že s proteinem MANF se zvířata cítila mnohem lépe.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑