• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci testovali, zda tělo dokáže bojovat s mimozemskými mikroby

    23-7-2020 Sputnik CZ 55 338 slov zprávy
     

    Předpokládá se, že mikroorganismy - bakterie a viry - mohou existovat mimo Zemi. Nalezení tekuté vody na více místech ve sluneční soustavě zvyšuje tuto pravděpodobnost. Existují plány na jejich vyhledávání na Marsu a některých měsících Saturnu a Jupiteru a dodání vzorků na Zemi. Koneckonců, jednoho dne lidé poletí na Mars.



    Biologové z univerzit v Aberdeenu a Exeteru se rozhodli otestovat, zda se imunitní systém bude bránit, pokud by se cizí mikroby náhle dostaly do lidského těla.

    „Svět si nyní příliš dobře uvědomuje problém imunity, který souvisí se vznikem zcela nových patogenů,“ prohlásil vedoucí výzkumu profesor Neil Gow z Centra lékařské mykologie v tiskové zprávě Exeterské univerzity. „V rámci myšlenkového experimentu jsme přemýšleli, co by se stalo, kdybychom byli vystaveni působení mikroorganismu, který byl přivezen z jiné planety, kde se vyvinul život. Bude náš imunitní systém schopen detekovat proteiny odvozené z mimozemských stavebních bloků? “



    Imunologické riziko


    Pozemské organismy jsou vytvářeny na základě 22 aminokyselin - klíčových stavebních kamenů života. Vědci předpokládají, že mikroorganismy z jiných planet mohou ve své struktuře obsahovat další aminokyseliny.


    V laboratoři syntetizovali dva druhy „exopeptidů“ - kombinace aminokyselin, které se nenacházejí na Zemi, ale hojně se vyskytují v uhlíkatých meteoritech - isovalinu a kyselině α -aminoisobutyrové, a testovali, jak na ně reagují imunitní buňky myší. Ukázalo se, že aktivace hlodavčích T-buněk - klíčových pro zahájení imunitních odpovědí - byla méně účinná - 15 a 61 procent, ve srovnání s aktivací 80-90 procent, když byly vystaveny působení peptidů sestávajících výhradně z „pozemních“ aminokyselin, ale přesto byla přítomna.



    „Imunitní odpověď na ‚cizorodé‘ peptidy byla méně účinná než reakce na ty, které se nacházejí na Zemi,“ řekla hlavní autorka výzkumu, doktorka Katja Schaeferová z Exeterské univerzity. „Proto předpokládáme, že kontakt s mimozemskými mikroorganismy může představovat imunologické riziko pro vesmírné mise zaměřené na vyhledávání organismů na exoplanetách a satelitech.“

    Autoři uvádějí, že výsledky byly získány u myší, jejichž imunitní buňky fungují stejným způsobem jako u lidí, a testovány v laboratorním prostředí. Jedná se však pouze o předběžné údaje založené na vysokém podílu předpokladů a hypotéz.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑