• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak si připravit kávu v džezvě? Jednoduchý návod na pravou tureckou kávu

    23-7-2020 Sputnik CZ 50 400 slov zprávy
     

    Jak vybrat kávu do džezvy


    Klasické recepty byly vytvořeny v době, kdy káva dobyla Afriku, Asii a zahájila vítězný pochod napříč Evropou. Tehdy nebylo o žádné robustě ani zmínky: nápoj byl připravován pouze z arabiky. V dnešní době se někdy objevují rady, jak použít k přípravě kávy robustu. Každý se sám rozhodne, zda s tímto druhem zrn bude experimentovat.



    Mletí kávy do džezvy


    Rada mlít kávu pokaždé zvlášť není rozmar podivínů. Uvnitř kávových zrn jsou prázdná místečka plná éterických olejů. Při mletí kávy se uvolňuje aroma. Čím více času uplynulo od mletí, tím slabší je vůně.


    Doporučujeme skladovat mletou kávu z otevřeného balení ve skleněné nádobě se zabroušeným víkem a spotřebovat ji během 2–3 týdnů. Při nákupu kávy ve specializovaném obchodě je třeba vzít malé množství, a ne zásoby do budoucna.


    Klasický recept na kávu v džezvě


    Co k tomu potřebujeme:


    Při vaření je optimální podíl kávy do džezvy 1:10 (na 1 díl mletých zrn 10 dílů vody), tj. na 100 g vody je potřeba 10 g kávy. Zde se však každý rozhodne sám: někdo má rád silnější nápoj, někdo slabší. Další přísady, jako je cukr, mléko, med, koření atd. se v tradiční verzi nepoužívají.




    © Depositphotos / Anirut

    Mletí kávy


    Technologie přípravy krok za krokem


    1. Kávu vysypeme do džezvy (podle přání přidáme cukr a další přísady), zalijeme polovinou vody pokojové teploty


    2. Počkáme, až káva přestane uvolňovat vzduchové bubliny („kvést“).


    3. Nalijeme zbytek vody do džezvy, v níž nejprve rozmícháme ostatní tekuté složky, například mléko nebo med (podle přání). Hladina kapaliny by neměla být vyšší než místo zúžení hrdla, jinak při zahřátí pěna vystříkne.


    4. Postavíme džezvu na hořák sporáku a zapneme na nejmenší výkon. Pokud máme čas, můžeme držet džezvu v ruce nad plotýnkou.


    5. Po minutě promícháme obsah nádoby tak, aby v kávě nezůstaly žádné hrudky. Poté již nemícháme.


    6.  Pozor! Káva se v žádném případě nesmí začít vařit. Jakmile pěna v džezvě začne stoupat (k tomu dochází při teplotě 95–96 °C), kávu je třeba spolu s usazeninou nalít do předehřátého šálku.


    7.  Proces extrakce bude trvat přibližně 2-3 minuty a usazenina zůstane na dně. Poté je káva připravena k podávání.


    Výše uvedený recept na tureckou kávu je základní. Experimentováním s počáteční teplotou vody v džezvě (od ledové po mírně teplou), stupněm mletí a pražení můžete dosáhnout výrazné chuti, která se nedá srovnat s ničím jiným.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑