• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci zjistili, jak sterilizace ovlivňuje zdraví psů

    22-7-2020 Sputnik CZ 80 411 slov zprávy
     

    Vědci z Kalifornské univerzity v Davisu analyzovali údaje získané pozorováním několika tisíc psů 35 plemen po dobu 15 let ve Veterinární fakultní nemocnici, aby zjistili, zda věk a pohlaví psa mají vliv na následky kastrace.


    Jako možné důsledky sterilizace zvažovali nemoci kloubů, včetně dysplazie kyčle a lokte, ruptury (přetržení) zkříženého vazu lebky a také onkologická onemocnění, jako je lymfom, hemangiom nebo rakovina stěn krevních cév, nádory tukových buněk a osteosarkom neboli rakovina kostí.



    Vědci zjistili, že plemena se v tomto výrazně liší. U některých je velmi vysoké riziko vzniku rakoviny a kloubních onemocnění následkem sterilizace nebo odstranění vaječníků, zatímco u jiných je toto riziko nízké. Přitom pravděpodobnost vývoje onemocnění nezávisí na věku v době sterilizace.



    „Mezi plemeny jsou obrovské rozdíly,“ uvádí univerzitní tisková zpráva slova vedoucího autora studie Benjamina Harta, profesora Školy veterinárního lékařství při Kalifornské univerzitě v Davisu. Pokud jde o zdravotní rizika a věk, v němž je pes vykastrovaný, neexistuje žádný univerzální přístup. U některých plemen vznikly problémy, u jiných ne, u některých došlo k onemocnění kloubů, ale ne k rakovině, nebo naopak.“



    Vědci zjistili, že náchylnost k onemocnění kloubů souvisí s velikostí těla psa.


    „Menší plemena tyto problémy nemají, zatímco většina větších plemen má tendenci k onemocnění kloubů,“ říká další autor studie, profesor Lynette Hart.



    Zajímavou výjimkou jsou představitelé dvou obřích plemen - německé dogy a irského vlkodava, kteří při sterilizaci netrpěli nemocemi kloubů v žádném věku.

    Vědci také zjistili, že výskyt rakoviny u malých psů byl nízký nezávisle na tom, jestli byli kastrovaní nebo ne. Existovaly však také výjimky - u malých bostonských teriérů a shih tzu byl po sterilizaci zaznamenán významný nárůst počtu onkologických onemocnění.


    Dalším důležitým zjištěním bylo to, že pohlaví psa má také někdy význam.


    Například u samic bostonských teriérů, vykastrovaných ve standardním věku šest měsíců, nebylo pozorováno zvýšené riziko onemocnění kloubů nebo rakoviny ve srovnání s nekastrovanými, ale u samců stejného plemene bylo zvýšené riziko.


    Předchozí studie ukázaly, že při kastraci nebo odstranění vaječníků jsou samice celkově více ohroženy vznikem jednoho nebo více druhů rakoviny - o 5 až 15 procent více než samci.


    Autoři doufají, že výsledky jejich studie pomohou majitelům psů lépe zvažovat kastraci.




    „Domníváme se, že rozhodnutí majitele domácího zvířete by mělo být pečlivě zváženo a učiněno po konzultaci s veterinárním lékařem, a nikoli pod vlivem veřejného mínění,“ uvádí Benjamin Hart.



    Studie poskytuje doporučení pro majitele domácích zvířat a veterináře, týkající se 35 plemen psů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑