• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Záhada egyptské „křičící mumie“ objasněna. Vědci zjistili příčinu její smrti

    22-7-2020 Sputnik CZ 102 329 slov zprávy
     

    Podle jednoho z autorů studie, egyptologa Zahi Hawasse, výsledky počítačové tomografie ukázaly, že žena zemřela na infarkt a těžká ateroskleróza věnčitých tepen následně vedla k náhlé smrti. Vědci také uvádí, že během procesu balzamování bylo zachováno postavení těla této ženy, v němž se dotyčná nacházela v době svého úmrtí.



    „Postavení těla s ohnutýma a zkříženýma nohama, s hlavou otočenou doprava a povislou čelistí. Předpokládáme, že tělo mohlo být objeveno nejdříve několik hodin po smrti,“ vysvětlil Hawass.




    Připomeňme, že mumie „křičící ženy“ byla objevena v roce 1881 v blízkosti města Luxor, a to v hrobce mezi 40 mumiemi členů královské dynastie. Identita ženy je mezi vědci ale stále spornou otázkou.

    Falešná mumie?


    Nedávno jsme informovali o tom, že mumie velikosti dítěte, která byla po dlouhou dobu součástí sbírky izraelského národního muzea ve městě Haifa, se ukázala být imitací z bláta a obilí. Informoval o tom Daily Mail.


    Uvádí se, že egyptský sarkofág v podobě boha Usira s „mumií“ a ještě jeden malý sarkofág, které jsou asi tři tisíce let staré, byly po dlouhou dobu součástí izraelského archeologického muzea, ale jeho zaměstnanci pochybovali o pravosti úředních záznamů o tom, že v nich byla uložena mumifikovaná srdce.


    Předpokládalo se, že ve větším sarkofágu může být mumifikované dítě.



    Sarkofágy byly odeslány na expertízu, kde byly zkoumány pomocí počítačové tomografie. Větší mumie se ukázala jako podoba člověka vyrobeného z bláta a obilí. V menším sarkofágu byl v podobě Hora, tedy boha nebes, Slunce a světla, nalezen mumifikovaný pták, podle vědců to byl sokol.



    „Ve starověkém Egyptě, když byla vytvořena hrobka pro člověka, tam (Egypťané, pozn. red.) umístili určité artefakty a dokonce i některá zvířata spolu s mumifikovanými pozůstatky. A ptáci ve starověkém Egyptě hráli velmi důležitou roli, protože se věřilo, že jsou ochránci, byli často umístěni do hrobů s faraony,“ řekla Marcia Javittová, jedna z vědců, kteří se účastní studie.



    Expertka dodala, že staří Egypťané mumifikovali mnoho zvířat. Uvádí se také, že vědci byli velmi nadšeni výsledky a mají v úmyslu pokračovat ve studii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑