• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Dostane vás i ve vesmíru.“ Proč se NATO bojí ruského systému S-500

    20-7-2020 Sputnik CZ 44 689 slov zprávy
     

    Vesmír pod ochranou


    První systémy zachycení na velké vzdálenosti S-500 Prometheus mají být předány armádě v roce 2021. Dnes probíhá jeho testování na polygonech ruského ministerstva obrany. Zkušební vypuštění raket potvrdila všechny uváděné parametry. Podle informací zástupců vojenského úřadu a průmyslu je S-500 připraven na sériovou výrobu. Brzy má být zahájen zkušební provoz, masové dodávky se mají konat v roce 2025.


    O nové generaci protileteckých raketových systémů začali mluvit od roku 2010. Prometheus je pátá generace ruských protivzdušných systémů, jež byly vyvinuty s ohledem na rozvoj prostředků leteckého útoku na nejbližších 25 let. S-500 dokáže splnit úkoly jak protiletecké, tak protiraketové obrany, včetně zachycení objektů v horních vrstvách atmosféry, tedy v podstatě ve vesmíru, stovky kilometrů od Země.


    Hlavní úkol perspektivního protivzdušného systému je boj s balistickými raketami středního doletu. Prometheus ale dokáže zlikvidovat v případě nutnosti také mezikontinentální balistické rakety na závěrečném úseku jejich letu a v jistých případech také na středním. Podstatnou předností S-500 je schopnost zachytit hypersonické cíle nemluvě o letadlech a bezpilotních strojích všech typů.



    Dolet se zvýšil, podle některých dat, na 600 km, což je o 200 km víc než u čtvrté generace, S-400. S-500 sám objeví a současně sestřeluje desítky balistických cílů letících rychlostí 7 km za sekundu.

    „S-500 bude jistým prostředním můstkem, který zaplní prázdný prostor mezi systémy protiraketové a protiletecké obrany,“ vysvětlil Sputniku vojenský expert Alexej Leonkov. „Díky S-500 a modernímu systému A-235 Nudol má být v Ruku vytvořena úplná letecká a kosmická obrana. Zakryjeme všechny kóty a dálky.“



    Je to zásluha raket


    Je jasné, že tyto vysoké kvality S-500 byly zajištěny novou, výkonnější a rychlejší municí. Prometheus má například v arzenálu dalekonosnou raketu 40N6E, která již byla otestována systémem S-400 Triumf.



    Již dříve byly úspěšně ukončeny státní zkoušky rakety na polygonu Kapustin Jar. Podle slov člena expertní rady kolegia vojenského průmyslu RF Viktora Murachovského je 40N6E první raketa vyvinutá v Rusku od píky, která není dopracováním žádného sovětského elaborátu. Její dolet činí přibližně 400 km, zatímco ostatní rakety systému S-400 likvidují cíle na vzdálenosti nepřekračující 250 km.

    Murachovskij vysvětlil, že 40N6E je určena především k zachycení průzkumných letounů nepřítele, jež se nacházejí mimo dosah systémů protivzdušné obrany.



    „Raketa 40N6E je dlouhá ruka, kterou potřebujeme v boji s letouny dálkového radiolokačního objevení typu AWACS, průzkumnými letouny RC-135 různých modifikací a také průzkumnými leteckými systémy jako americký E-8 Joint STARS,“ upřesnil expert.



    Značně se rozšíří rovněž další kapacity Prometheuse. S-500 má zejména výkonnější radar, který dokáže objevit jakékoli cíle a odvysílat jejich data protileteckým raketám.


    Leonkov zase poznamenal, že Rusko mocně předstihlo zahraniční výrobce protivzdušných řízených zbraní. Dokonce ty nejnovější západní vzorky velmi zaostávají za ruskými raketami.



    Důležitá podpora


    Experti dotázaní Sputnikem mají za to, že Prometheus zcela nenahradí systémy protivzdušné obrany předcházející generace, ale bude důležitou podporou protiletecké a protivesmírné obrany ruských hranic.




    „S-500 značně rozšíří kapacity členěného systému protivzdušné obrany,“ řekl bývalý náměstek vrchního velitele vojenského letectva pro spojený systém protivzdušné obrany členských států SNS, generálporučík Ajteč Bižev. „S-500 bude fungovat v jednom systému a nikoli samostatně, bude součástí protivzdušné obrany. Je to další etapa zvýšení technických a bitevních kapacit S-300 a S-400. Díky doletu, schopnosti likvidace složitých cílů, hypersonických objektů dokáže ruská protivzdušná obrana s S-500, S-400 a S-300 okamžitě reagovat na jakékoli změny letecké a kosmické situace.“
    Na Západě na tom také pracují. Ale ani USA, ani evropské země se ani trochu nepřiblížily ke kvalitám ruských protivzdušných prostředků.

    „Americké systémy likvidují například cíle, jež mají rychlost asi 2 km za sekundu,“ řekl Leonkov. „Kdežto systém S-400 má rychlost 4,8 km za sekundu. Patriot, který USA prodávají svým spojencům po celém světě, má vzdálenost zachycení pouhých 130 kilometrů, ale pouze spolu s letadly AWACS. Bez nich má Patriot ještě horší ukazatele: dokáže sestřelit jisté cíle na vzdálenosti 80 km a balistické na vzdálenosti 20 km.


    Převahu Ruska uznávají také na Západě. Jedna americká televize sdělila s odkazem na data domácí rozvědky, že S-500 Prometheus úspěšně zasáhl během zkoušek cíl na vzdálenosti více než 480 km, což předčí kapacity všech moderních prostředků protivzdušné obrany.


    Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑