• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Generálny tajomník OSN navrhol nastolenie spravodlivého svetového poriadku – „Novú globálnu dohodu“  

    20-7-2020 Zem & Vek 66 1182 slov zprávy
     



    foto: USA News Today

    Značná časť politikov, odborníkov, médií a svetovej verejnosti už desaťročia hovorí  o tom, že súčasný svetový poriadok je dosť zlý a nespravodlivý a že planétu ovládajú globalisti, ktorí dirigujú a potláčajú miliardy obyvateľov tejto Zeme. Mnohí žiadajú zmeniť nespravodlivý svetový poriadok. Zbadali to už aj „hore“ a generálny tajomník OSN António Guterres navrhol nastolenie spravodlivého svetového poriadku – „Novú globálnu dohodu.“ 


    Svoju strategickú iniciatívu prezentoval v sobotu, keď vystúpil s prednáškou, venovanou pamiatke Nelsona Mandelu. Pikantériou je, že, podľa neho, smutné a nebezpečné javy a nepríjemné, mrzuté nedostatky v usporiadaní sveta odhalila… pandémia koronavírusu. Žeby predtým tieto škodlivé javy a nedostatky nik nevidel a nemyslel si, že treba zmeniť nespravodlivé usporiadanie sveta?


    Tak alebo onak, generálny tajomník OSN prezentoval svoje videnie situácie, svoje vízie a možné cesty. Väčšina svetového spoločenstva síce dané problémy a možné východiska vidí inak, ale predsa nastáva aspoň nejaký pohyb, ktorý môže zapríčiniť aspoň minimálne pozitívne zmeny, čiastočné zlepšenie situácie a spravodlivejšie usporiadanie sveta – ten povestný nový svetový poriadok…


    „Pandémia koronavírusu odhalila smutný rozpor medzi vlastnými záujmami a záujmami spoločnosti a tiež obrovské nedostatky v štruktúrach riadenia a v etických rámcoch. Aby sme dokázali zlikvidovať tieto nedostatky a umožnili uzatvorenie novej spoločenskej dohody, potrebujeme novú globálnu zmluvu, ktorá zabezpečí širšie a spravodlivejšie rozdelenie moci, bohatstva a možností na medzinárodnej úrovni,“ uviedol António Guterres.


    Poukázal na ďalší faktor, ktorý podľa neho, zhoršuje situáciu vo svete – rasizmus. Podotkol, že protirasistické hnutie a protirasistické demonštrácie, ktoré sa rozšírili na celú planétu, nabrali nový dych po vraždách Afroameričanov v USA. Zdôraznil, že ľudia sú znechutení a unavení z rasizmu a treba skoncovať s negatívnymi javmi, jedným z ktorých je práve rasizmus. Poukázal na to, že aj v tomto prípade ide o súčasný nespravodlivý svetový poriadok, ktorý určite treba zmeniť.


    „Ľudia sú unavení z nerovnosti a diskriminácie, na základe ktorých jedna časť ľudí sa k druhej časti správa, ako voči zločincom – a to iba kvôli farbe ich pokožky. Ľudia sú unavení zo štrukturálneho rasizmu a systematickej nespravodlivosti, ktoré zbavujú občanov ich základných ľudských práv. Tieto hnutia poukazujú na dva historické zdroje nerovnosti v našom svete: kolonializmus a patriarchát,“ vysvetlil generálny tajomník OSN.


    Podotkol, že predošlý model sociálnej dohody o súčasnom svete je už fakticky nefunkčný: „Koronavírus porovnávajú s rőntgenovým lúčom, ktorý odhaľuje praskliny v krehkej hrubej stavbe spoločností, ktorú sme vybudovali. Vysvecuje omyly a lož, ktoré sú všade. Je to lož o tom, že slobodný trh môže zabezpečiť zdravotníctvo pre všetkých. Je to výmysel o tom, že neplatená práca v prípade starostlivosti o človeka nie je ozajstná práca. Je to ilúzia, že žijeme v postrasistickom svete. Je to mýtus, že sa všetci nachádzame v jednej lodi.“


    António Guterres poukázal na to, že ľudia majú totálne odlišné životné podmienky: „V skutočnosti, aj keď sme sa všetci ocitli v jednom mori, je očividne, že prví ho brázdia na svojich súperjachtách v tom čase, keď sa druhí zúfalo chytajú plávajúcich úlomkov. Nová spoločenská zmluva umožní, aby mládež žila za dôstojnejších podmienok, zabezpečí pre ženy rovnaké možnosti a perspektívy, ako aj pre mužov, ochráni nemocných, zraniteľných, ohrozených a predstaviteľov rôznych menšín.“


    „Nová spoločenská zmluva, uzatvorená medzi vládami, ľuďmi, občianskou spoločnosťou, podnikmi a ďalšími zainteresovanými stranami má obsahovať otázky zamestnanosti, stabilného rozvoja a sociálnej ochrany na základe rovných práv a možností pre všetkých. Nerovnosť sa začína úplne zhora vo svetových inštitúciách. Treba ich reformovať. Nový model globálneho riadenia sa má zakladať na všestrannej, všezahŕňajúcej účasti na tejto práci svetových inštitúcií. V opačnom prípade narazíme na ešte väčšiu nerovnosť a nedostatok solidarity, podobajúce sa tým, ktoré pozorujeme v súčasnosti počas nejednotného globálneho reagovania na pandémiu koronavírusu,“ zdôraznil António Guterres.


    „Krajiny, ktoré dosiahli úspech pred 70 rokmi, odmietajú rokovať o týchto reformách, ktoré sú potrebné pre zmenu mocenských vzťahov v medzinárodných inštitúciách. Ako príklad, môžem uviesť Radu bezpečnosti Organizácie spojených národov a rady riaditeľov inštitúcií Bretton-Woodského systému /Bretton Woods institutions/ a právo hlasovania v týchto inštitúciách,“ povedal generálny tajomník OSN a vyjadril presvedčenie, že rozvojové krajiny majú byť zastúpené v procese prijatia rozhodnutí na globálnej úrovni.


    „Potrebujeme vytvoriť všestrannejší, všezahŕňajúcejší a vyváženejší mnohostranný obchodný systém, ktorý rozvojovým krajinám umožní napredovať hore v globálnych výrobno-odbytových reťazcoch,“ zdôraznil António Guterres. Svoju iniciatívu generálny tajomník OSN mieni prediskutovať so všetkými zainteresovanými stranami v priebehu nadchádzajúceho jubilejného 75. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN a tiež na ďalších svetových fórach.


    Generálny tajomník OSN prezentoval „hrubú stavbu“ novej spoločenskej zmluvy, ktorá by mala zlepšiť situáciu na svete, povestný svetový poriadok. Dlhoročná nespokojnosť sú súčasným stavom vecí na svete a zúfalé protesty dole nakoniec vyvolali aj reakciu hore a vedenie najprestížnejšej medzinárodnej organizácie mieni urobiť zmeny a nastoliť spravodlivejší poriadok. Nakoľko sa to podarí, ukáže čas.


    Bezpochyby, názory ľudí „hore“ a „dole“ sa podstatne rozchádzajú. Väčšina svetového spoločenstva súčasné problémy, nedostatky, zločiny a možné východiska a svetlo na konci tunelu vidí, prirodzene, inak, ako vedenie najsilnejších štátov a medzinárodných inštitúcií, ale predsa nastáva aspoň nejaký pohyb, ktorý môže priniesť aspoň minimálne pozitívne zmeny, možno čiastočné zlepšenie situácie a aspoň trochu spravodlivejšie usporiadanie sveta. Tak alebo inak, ten povestný svetový poriadok sa musí zlepšiť. Povedal to už aj generálny tajomník OSN. Nakoľko, komu, kedy a akým spôsobom sa podarí zlepšiť tento svetový poriadok –  to už je iná otázka.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1 Secretary-General’s remarks to High-level segment of the United Nations Economic and Social Council on


    2 “Multilateralism After COVID-19: What kind of UN do we need at the 75th anniversary?” United Nations, 18.7.2020


    3 ‘Inequality defines our time’: UN chief delivers hard-hitting Mandela day message, UN News, 18.7.2020


    4 The UN Secretary-General has proposed a New Global Treaty to the World, USA New Today, 18.7.2020


    5 UN Secretary General initiated «New Global Compact» for a fairer world order, Medium, 18.7.2020


    6 ‘We stand together, or we fall apart’, warns UN chief, as world reaches 14 million cases, Telegraph, 18.7.2020


    7 3rd LD Writethru: UN chief calls for New Social Contract and New Global Deal to address inequality, Xinhua, 18.7.2020


    8 Guterres calls for New Social Contract, New Global Deal, Daiji World, 19.8.2020


    9 The UN Secretary-General proposed a new global treaty, Free News, 19.7.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑