• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    To jsme nečekali: Španělští lékaři odhalili nejčasnější příznak covidu-19

    18-7-2020 Sputnik CZ 49 476 slov zprávy
     

    Odborníci zjistili u 29 procent pozorovaných pacientů enantém v ústní dutině, tedy silnou vyrážku na sliznici.


    Studie se zúčastnilo celkem 21 pacientů ve věku 40 až 69 let. Vyrážka se objevila asi dva dny před dalšími příznaky covidu-19.


    Vědci zatím nejsou schopni říci, jak rozšířený je tento příznak mezi všemi pacienty. Do značné míry je to totiž komplikováno bezpečnostními požadavky, které způsobují potíže při vyšetření úst pacientů.


    Co zjistili ve Francii?


    Vědci po celém světě neustále aktualizují příznaky covidu-19 a zjišťují nové aspekty průběhu onemocnění. Francouzští lékaři například identifikovali charakteristickou vlastnost, která se vyskytuje u pacientů s komplikacemi způsobenými koronavirem. Výsledky této studie jsou publikovány v časopise Science.



    Odborníci zkoumali 50 pacientů, kteří měli covid-19 s různými příznaky: od mírného kašle až po respirační selhání, což je vedlo k nutnosti použití plicní ventilace. Po analýze biomateriálů vědci zjistili, že všichni pacienti s těžkou formou covidu-19 mají nedostatek interferonu a zvýšený zánět.

    Pacientka s těžkou formou koronaviru postrádala interferon typu I, který je tělem vylučován pro boj proti viru. Jeho produkce zpomaluje progresi koronavirové infekce.


    Lékaři tedy dospěli k závěru, že interferon hraje klíčovou roli při uzdravování pacientů.


    Co objevili ruští lékaři?


    V Rusku lékaři čelili atypickému průběhu koronavirové infekce, kdy dva pacienti přijatí do nemocnic Federální lékařské a biologické agentury měli závažnou peritonitidu.


    V procesu léčby koronaviru měli pacienti negativní dynamiku ve formě náhlé příhody břišní a zvýšenou tělesnou teplotu. Diagnostická laparoskopie ukázala přítomnost tekutiny v břišní dutině.



    „Podle výsledků vyšetření obou pacientů je to nová varianta viru, která pokračuje s klinickým obrazem vážné peritonitidy,“ uvedla tisková služba v prohlášení.



    Je pravděpodobné, že k takovému zánětu může dojít v důsledku systémové odpovědi na virovou infekci, uvedli experti.


    „Koronavirové prsty“


    I američtí lékaři našli další příznak covidu-19, který byl nazván „koronavirovými prsty“. Popisují to jako zranění na noze, které je modré nebo purpurové barvy. Jak poznamenal Ebbing Lautenbach, specialista na infekční nemoci na Pensylvánské univerzitě, skvrny jsou obvykle doprovázeny pálením a bolestivými pocity při dotyku.


    Podle vědců se tento projev infekce vyskytuje jak u pacientů s těžkým průběhem nemoci se syndromem akutní dechové tísně, tak u mladých pacientů s asymptomatickým onemocněním, včetně dětí. V tomto případě se příznak objevuje v nejranějších stádiích onemocnění, kdy test může mít negativní výsledek.



    Lautenbach se domnívá, že modrost prstů může být buď lokální zánětlivou reakcí na infekci, nebo projevem cévní blokády. Susan Wilcox, vedoucí záchranných služeb v Massachusettské  nemocnici, poznamenává, že podobné příznaky se vyskytují u pacientů s těžkou chřipkou nebo virovou pneumonií.


    Mnoho lékařů poznamenalo, že jedním z prvních příznaků koronaviru je ztráta čichu a chuti. Podle amerických vědců experimenty na myších pomohly zjistit, že infekce vstupuje do těla bílkovinami, které podporují rozpoznávání zápachu. Jsou produkovány v nosní dutině a u starších jedinců se takové bílkoviny tvoří více než u mladých.


    Pokud tento mechanismus platí pro člověka, tato studie také ukazuje, proč jsou starší lidé náchylnější ke koronavirové infekci, upozorňují vědci.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑