• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nová perlička britské vlády.“ Moskva zareagovala na obvinění z vměšování do parlamentních voleb v Británii

    16-7-2020 Sputnik CZ 40 404 slov zprávy
     

    Ministr zahraničí Spojeného království Dominic Raab dnes prohlásil, že na základě rozsáhlé analýzy britská strana dospěla k závěru, že je téměř jisté, že se ruští aktéři vměšovali do parlamentních voleb ve Velké Británii, které proběhly v loňském roce. Podle něj tak RF činila prostřednictvím šíření na internetu nelegálně získaných dokumentů britské vlády, a sice materiálů vztahujících se k britsko-americké dohodě o volném obchodu (UK-US Free Trade Agreement). Dále se podotýká, že Londýn nemá jasné důkazy o rozsáhlém vměšování se Moskvy do britské volební kampaně.



    „I když nejsou důkazy, které by potvrzovaly rozsáhlou ruskou kampaň proti Všeobecným volbám ve Spojeném království v roce 2019, jakákoliv snaha ovlivnit naše demokratické procesy je naprosto nepřijatelná,“ zní prohlášení britského ministra Raaba.



    Ruská reakce


    Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila obvinění na adresu Moskvy za mlhavá a rozporuplná, kterým se dá dokonce jen těžko rozumět.



    „Toto prohlášení je natolik mlhavé a rozporuplné, že pochopit ho v podstatě není možné. Pokud je nehodné to říkat, tak to prostě neříkejte. Jestli jste se rozhodli tohle říct, tak předložte nějaké důkazy,“ vyzvala ruská diplomatka.



    Dále Zacharovová podotkla, že je docela zvláštní, pokud se uvádí, že žádné důkazy nejsou k dispozici, ale přitom se mluví o jakýchsi odvetných opatřeních.



    „To jsou vzájemně se vylučující věci. Máme dojem, že začíná další kolo taktiky ‚


    velmi pravděpodobně’. Podle všeho přišla britská vláda ke správnému závěru, že tento slovní obrat už nemá smysl. Rozhodli se ale uplatnit další. Dnes nás britská vláda obeznámila s novou perličkou, která zní ‚téměř jistě‘. Tento výraz má nyní vystřídat to ‚velmi pravděpodobně‘, taktika ale zůstala tatáž,“ sdělila Zacharovová.


    Obvinění z pokusu o krádež informací o vakcíně proti covidu-19


    Centrum kybernetické bezpečnosti Spojeného království již dříve uvedlo, že hackeři během celého roku prováděli útoky na různé organizace, které se podílejí na vývoji léku na onemocnění covid-19. Londýn věří, že tito zločinci mají „téměř jistě“ vazby na ruskou zpravodajskou službu.



    Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic (RDIF), však nyní označil pozici Velké Británie za neopodstatněnou.

    „Domnívám se, že celá tato kauza je jen pokusem o to


    pošpinit ruskou vakcínu, a to ze strany lidí, kteří se bojí jejího úspěchu. Mohla by to totiž být první vakcína na trhu a potenciálně i ta nejúspěšnější,“ řekl šéf Ruského fondu přímých investic.

    Šéf RDIF rovněž upozornil na skutečnost, že Moskva nemá potřebu krást informace o tomto vývoji, protože anglo-švédská biofarmaceutická společnost svým ruským kolegům již odhalila všechna „tajemství“.



    „Všechno již bylo předáno společnosti R-Pharm, která bude vyrábět vakcínu AstraZeneca v Rusku pomocí všech technologií a know-how,“ vysvětlil.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑