• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rusko reagovalo na obvinění Londýna z pokusu o krádež informací o vakcíně proti koronaviru

    16-7-2020 Sputnik CZ 96 510 slov zprávy
     

    Centrum kybernetické bezpečnosti Spojeného království již dříve uvedlo, že hackeři během celého roku prováděli útoky na různé organizace, které se podílejí na vývoji léku na onemocnění covid-19. Londýn věří, že tito zločinci mají „téměř jistě“ vazby na ruskou zpravodajskou službu.



    Dmitrijev však nyní označil pozici Velké Británie za neopodstatněnou.

    „Domnívám se, že celá tato kauza je jen pokusem o to pošpinit ruskou vakcínu, a to ze strany lidí, kteří se bojí jejího úspěchu. Mohla by to totiž být první vakcína na trhu a potenciálně i ta nejúspěšnější,“ řekl šéf Ruského fondu přímých investic.



    Šéf RDIF rovněž upozornil na skutečnost, že Moskva nemá potřebu krást informace o tomto vývoji, protože anglo-švédská biofarmaceutická společnost svým ruským kolegům již odhalila všechna „tajemství“.



    „Všechno již bylo předáno společnosti R-Pharm, která bude vyrábět vakcínu AstraZeneca v Rusku pomocí všech technologií a know-how,“ vysvětlil.



    Mimo jiné Dmitrijev zdůraznil, že Londýn vznesl tato obvinění prakticky okamžitě poté, co se objevily informace o tom, že by regulátory mohly v srpnu schválit ruskou vakcínu.



    Obvinění Ruska


    Připomeňme, že dle Centra kybernetické bezpečnosti Spojeného království se hackeři spojení s Ruskou federací pokusili ukrást údaje o vývoji vakcíny proti covidu-19 ve Velké Británii, Spojených státech a v Kanadě.



    „Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost Velké Británie a kanadský úřad pro bezpečnost komunikací považují APT29 (také známou jako Dukes a Cozy Bear) za skupinu kybernetické špionáže, která je téměř jistě součástí ruských výzvědných struktur.“ Národní bezpečnostní agentura USA souhlasí s tímto hodnocením... Během roku 2020 APT29 napadla různé organizace podílející se na vývoji vakcíny proti covidu-19 v Kanadě, Spojených státech a Velké Británii,“ uvádí centrum ve svém prohlášení.




    Jak vyplývá ze zprávy šířené centrem, hackeři se pokusili získat přístup k počítačovým systémům vývojářů vakcín po celém světě a velká část získaných dat neměla z hlediska rozvědky hodnotu. Skupina pravděpodobně ukradená data ukládá, aby je bylo možné použít později nebo v případě, že se stanou významnými. Hackeři, jak uvádí centrum, prohledali IP adresy vývojářů a zjistili zranitelnost penetrací. K odcizení přihlašovacích údajů a hesel pro přístup k počítačovým systémům hackeři používali phishing.

    Skupina hackerů použila WellMess a WellMail malware k útokům na organizace po celém světě.


    Reakce Peskova


    Tiskový mluvčí ruského prezidenta. Dmitrij Peskov již dříve uvedl, že Rusko nepřijímá obvinění ze strany Londýna z útoků hackerů na vakcíny. Rovněž poznamenal, že Moskva neví, kdo mohl počítače farmaceutických společností a výzkumných center hacknout. Dodal však, že Rusko s tím rozhodně nemá nic společného a londýnská obvinění jsou neopodstatněná.



    „Nemáme k dispozici informace, kdo se mohl nabourat do farmaceutických společností a výzkumných center ve Velké Británii. Můžeme říci jedině to, že Rusko nemá s těmito pokusy nic společného,“ řekl.



    Ve Velké Británii jsou vakcíny proti covidu-19 vyvíjeny dvěma výzkumnými středisky: Oxfordskou univerzitou a Královskou univerzitou v Londýně.


    Ruská ambasáda rovněž zpochybnila snahu britských kolegů tuto situaci vyřešit. Mluvčí diplomacie připomněl, že Moskva už několik let Londýnu navrhuje, aby byl navázán profesionální dialog. Britské úřady vědí o ruském národním koordinačním středisku pro počítačové incidenty, které bylo speciálně vytvořeno pro tyto účely. O pomoc ale nepožádaly.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑