• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „To je důkaz slabosti amerického systému.“ Rusko zareagovalo na výhrůžky USA v souvislosti s plynovodem Nord Stream 2

    15-7-2020 Sputnik CZ 61 318 slov zprávy
     

    Dříve ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo pohrozil sankcemi těm firmám, které se účastní dostavby projektu Nord Stream 2.



    „Vypadněte anebo budete čelit následkům,“ prohlásil šéf americké diplomacie během tiskové konference.



    Pompeo vysvětlil, že se jedná o opatření v rámci federálního zákona „O čelení protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí“ (CAATSA), jenž byl přijat v roce 2017. Dnes americké ministerstvo zahraničí tento zákon aktualizovalo a zahrnulo do něj doporučení spojené s plynovody Nord Stream 2 a Turecký proud.



    Podle amerického diplomata Washington dává jasný signál všem firmám, které se účastní projektů šířících ruský vliv.

    Reakce Moskvy


    Kontroverzní krok americké strany okomentovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Podle jejích slov se jedná o projev politického nátlaku a nekalé konkurence ze strany Washingtonu.



    „To je důkaz slabosti amerického systému,“ konstatovala ruská diplomatka a dodala: „Kromě těchto silových prostředků nemají žádné další účinné způsoby.“




    Diktatura Washingtonu


    Minulý měsíc předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Leonid Sluckij okomentoval návrh amerických senátorů na rozšíření sankcí proti plynovodu Nord Stream 2.



    „Návrh zákona o rozšíření sankcí proti Nord Stream 2 je, stejně jako i původní omezení, zaměřen na zajištění nepoctivé konkurence USA,“ vysvětlil spolubesedník Sputniku.



    Podotkl, že exteritoriální sankce jsou naprosto protiprávní a nemají s mezinárodním právem nic společného.



    „Doufám, že našim evropským partnerům stačí síly a rozum, aby nepodlehli diktátu Washingtonu,“ vyjádřil naději Sluckij.




    Plynovod Nord Stream 2


    Projekt plynovodu Nord Stream 2 předpokládá položení dvou větví plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně, a to od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa.



    Proti projektu se postavilo několik států, zejména Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Polsko a USA. Obavy Kyjeva jsou spojené se ztrátou příjmů z tranzitu ruského plynu, Washington má zájem na prosazování vlastního LNG na evropském trhu. Pobaltské země a Polsko považují projekt za „politicky motivovaný“.

    Moskva, Berlín a Vídeň však opakovaně zdůrazňovaly, že Nord Stream 2 je výhradně komerční projekt, který má za cíl posílit energetickou bezpečnost evropských států.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑