• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Další odveta za ricinovou aféru ještě přijde, předpokládá Bašta

    14-7-2020 Sputnik CZ 99 650 slov zprávy
     

    Bašta ve své analýze česko-ruských vztahů posledních měsíců vychází z toho, že tento skandál kolem Safronova „se od všech ostatních liší svoji nebývalou publicitou od samého začátku trestního stíhání pro vlastizradu“. A proto bývalý diplomat předpokládá, že to může být klíčem k objasnění a účelu tohoto případu.



    Safronov mohl poškodit ruské státní zájmy, konstatuje politik a odkazuje na článek bývalého novináře ruských novin Kommersant o zamýšlených dodávkách ruských stíhaček Su–35 do Egypta. Objem zakázky měl činit dvě miliardy dolarů.

    „Kontrarozvědka FSB se proto musí zajímat o to, kdo prozradil tajné informace novináři. Je proto jisté, že Ivana Safronova celý rok sledovali a monitorovali všechny jeho kontakty. Jeho odchod z Kommersantu asi byla jejich práce, zdroj oné kompromitující fake news bych viděl v tomto prostředí,“ uvedl Bašta a připomněl, že příčinou odchodu se stal článek o blízkém odvolání místopředsedkyně vlády, který se ukázal jako nepravdivý. Safronov odmítl prozradit zdroj své informace a odešel do novin Vědomosti.


    Podle politického analytika propuštěný novinář s exkluzivními zdroji informací hledající nové působiště musel samozřejmě vzbudit zájem pracovníků západních tajných služeb působících v Ruské federaci. „Konec konců, mají to v popisu práce,“ dodal.



    Bašta poukázal na to, že nové jmenování Ivana Safronova na místo poradce generálního ředitele Federální kosmické agentury v květnu letošního roku se v čase shoduje s diplomatickým skandálem kolem ricinové kauzy.



    „Ruské tajné služby musely odpovědět na zhoršení vztahů s Českou republikou, zejména pak na tzv. ricinovou aféru. Problém mohl být v tom, že zatčení a obvinění novináře by vyvolalo jen malou a spíše negativní publicitu. Proto bylo třeba Ivana Safronova povýšit do viditelnější pozice, což post Rogozinova poradce plně splňoval,“ popisuje politik.



    V této rovnici však zůstává ještě jedna neznámá z české strany.



    „To, že jeho údajný český řídící důstojník nebyl také zatčen, se asi dá vysvětlit jeho diplomatickým statutem. Z tohoto hlediska je úplně jedno, jak nakonec dopadne soud o


    vlastizradě. Okamžitým publikováním informace o zatčení se naplnil účel celé operace,“ prohlásil s tím, že „napříště bude ruská odpověď na obviňování z nelegálních aktivit ruských tajných služeb v České republice odmítána poukazem na zatčeného českého špiona v Moskvě a české neschopnosti dokázat totéž v Praze“.

    Na konci svého komentáře Bašta vyjádřil obavu, že další odveta za ricinovou aféru ještě přijde.



    Zadržení Ivana Safronova jako pokračovaní „ricinové aféry“


    Bašta není prvním z českých politiků, kdo udělal paralelu mezi obviněním Safronova z vlastizrady a nedávným vyústěním ricinové kauzy, kdy z Česka byli vyhoštěni dva ruští diplomaté, včetně šéfa Ruského střediska vědy a kultury Andreje Končakova.


    V rozhovoru pro ruskou službu BBC bývalý náčelník české Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor řekl, že kauza Safronova nevznikla během jednoho měsíce. FSB musela vědět, že v této kauze je něco, za co se lze chytnout, a proto to vytáhli na povrch pravě po diplomatickém skandálu.


    Dříve zadržení poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos a bývalého novináře Safronova s ricinovou kauzou spojil i bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec. Podle něj někdo z ruských vyhoštěných diplomatů z Prahy mohl Safronova odhalit.



    Zadržení Ivana Safronova a podezření z vlastizrady


    Média informovala o zadržení Safronova v úterý ráno. Jak uvádí Centrum pro styk s veřejností FSB, vyšetřovatelé se domnívají, že při plnění úkolu jedné z tajných služeb NATO shromažďoval a předával jejímu zástupci státní tajemství o vojensko-technické spolupráci, obraně a bezpečnosti Ruské federace. Podle vyšetřovatelů se Safronov dopustil trestného činu ze zištných motivů.



    Později se objevila informace, že vyšetřovatelé FSB se domnívají, že poradce generálního ředitele Roskosmosu předal tajné informace českým tajným službám. To novinářům sdělil jeho advokát Ivan Pavlov.

    „Vyšetřovatelé se domnívají, že Safronov byl v roce 2012 najat českými tajnými službami a v roce 2017 dostal úkol od jejich zástupce, načež mu v témže roce předal tajné informace,“ řekl Pavlov.



    Podle druhého Safronovova advokáta Jevgenije Smirnova jde o předání tajných informací týkajících se dodávek zbraní do zemí Afriky a Blízkého východu.


    Jak vysvětlil Smirnov, vyšetřovatelé se domnívají, že česká tajná služba jednala pod kontrolou Spojených států.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑