• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Byla zveřejněna příčina loňské nehody MiG-29 na Slovensku

    13-7-2020 Sputnik CZ 64 370 slov zprávy
     

    Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Zdůraznil, že nehodu nezpůsobil stav letadla ani nedostatek kompetence ze strany pilota.


    Slovenská média připomínají, že k nehodě došlo během cvičného letu. Z letiště Sliač vyrazily dvě stíhačky MiG-29. V obou podle ministra seděli zkušení piloti. Vzhledem k rychlému zhoršení počasí, především z důvodu výskytu mlhy, dostali pokyn k návratu.


    První stíhačce se podařilo přistát na letišti Sliač na druhý pokus. Pilot druhé stíhačky „nebyl ve vizuálním kontaktu se zemí“, nemohl přistát. Požádal o přistání v hlavním městě SR.


    Kritický stav paliva


    Během letu do Bratislavy oznámil pilot kritický stav paliva a vyhlásil stav nouze. Vyjádřil obavu, že na místo nedoletí. O minutu později kontrolka ohlásila nouzový stav paliva a pilot navrhl katapultovat se. Následně probíhaly konzultace o vhodném prostoru tak, aby došlo k co nejmenším ztrátám na životech i majetku.



    „Katapultáž se uskutečnila bez nedostatků a problémů,“ upřesnil ministr.



    Nedostatek paliva způsobila podle Nadě kombinace faktorů.



    „Rozhodnutí pilotů přistát na letecké základně Sliač i za počasí, které bylo tzv. pod povětrnostním minimem; chtěli se vrátit domů, protože byli plně naloženi municí; hledali řešení, aby nemuseli letět na náhradní letiště, což má i ekonomické a logistické následky, a byli přesvědčeni, že se jim to může podařit,“ vysvětlil ministr.


    Dalšími příčinami byly pasivní činnost dozorčího meteorologa a zařazení vlhkoměru s vysokými odchylkami do provozu jen několik dní před samotnou nehodou.


    Předejít do budoucna podobné nehodě


    Vyšetřování zářijové nehody ukončila 11členná komise vedená hlavním inspektorem bezpečnosti letů Janem Salajem 23. června. Naď upřesnil, že cílem vyšetřování bylo předejít do budoucna podobné nehodě. Trestní vyšetřování vede policie. Škoda na letadle a munici byla odhadnuta na 38 milionů eur, zaplatí ji stát.


    Ministr ocenil rozhodnutí pilota katapultovat se. Poukázal na to, že pilot letěl na záložní letiště plně naložený municí jako při ostrém zásahu. Upozornil na riziko ohrožení životů, kdyby se rozhodl „risknout“ a letět až do Bratislavy.


    Pilot první stíhačky dobrovolně opustil ozbrojené síly, pilot havarované stíhačky pokračuje v práci. Do budoucna bylo přijato 22 opatření, která mají podobným incidentům předejít. Naď zároveň dementoval informace o tom, že z místa nehody nebyla odstraněna veškerá munice.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑