• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Tentokrát i v domácím chovu. Na Slovensku se objevil africký mor prasat

    13-7-2020 Sputnik CZ 51 425 slov zprávy
     

    Po 11 měsících byl potvrzen další případ afrického moru prasat (AMO) v domácím chovu na Slovensku, ohnisko nákazy je v obci Čierna v okrese Trebišov. Informuje o tom Státní veterinární správa na své webové stránce.


    „V chovu byla chována dvě prasata. Jde o nekomerční hospodářství pro vlastní spotřebu chovatele. Prasata měla zvýšenou tělesnou teplotu a nepřijímali krmivo. Následně prasata uhynula a 7. července proběhlo vzorkování zvířat za účelem potvrzení/vyvrácení nákazy,“ uvádějí veterináři.


    Přenos přes zeleninu a ovoce


    Ohnisko se nachází 1,5 kilometru od ukrajinské a 2,5 kilometru od maďarské hranice, kde je již dlouhodobě potvrzován výskyt nákazy v populaci divokých prasat. Samotná oblast na Slovensku je zařazena do infikované oblasti pro výskyt AMO u divokých prasat.


    V souvislosti s nejnovějšími případy veterináři vytvořili tříkilometrové ochranné pásmo okolo ohniska, které zasahuje do katastrů obcí v okrese Trebišov Čierna, Boťany, Bačka, Biel, Čierna nad Tisou a Malé Trakany.


    Pásmo dohledu v poloměru deset kilometrů zahrnuje v Trebišovském okrese katastry měst a obcí Kráľovský Chlmec, Veľké Trakany, Dobrá, Pribeník, Poľany a Leles. V okrese Michalovce jde o obce Ptrukša, Veľké Slemence, Ruská a Kapušianska Kľačany.


    Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova SR žádá obezřetnost a dodržování preventivních opatření. Připomíná, že je nezbytné, aby měli všichni chovatelé zaregistrované a aby prasata a selata kupovali pouze ze známých zdrojů, a ne z oblastí mimo Slovenska, kde byl AMO potvrzen.


    Odborníci nevylučují ani cestu přenosu přes zeleninu a ovoce z této oblasti. Rovněž je důležitá i manipulace s pícninami, od posečené kukuřice až po slámu, která může být infikována.



    Rezort zároveň upozorňuje na příznaky infikovaných prasat. Jsou to zvýšená teplota zvířete, krví podlité štípance po mouchách, podlitiny na kůži, průjem a snížený příjem krmiva.


    O nebezpečí pro domácí chov varovali loni


    Loni v srpnu jsme psali o tom, že Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova informovalo o tom, že na území Trebišovského okresu byl u prvního divočáka identifikován africký mor.


    Zvíře vykazovalo změny chování a poté, co jej myslivec ulovil, byl vzorek zaslán na vyšetření do národní referenční laboratoře ve Zvolenu.


    Daniel Hrežík z odboru komunikace a marketingu ministerstva sdělil, že „místo nálezu je v mysliveckém revíru v katastru obce Svätuše v okresu Trebišov, cca 7 km od společné slovensko-maďarské hranice, kde v oblastech na maďarské straně hranice je už dlouhodobě diagnostikovaný výskyt afrického moru prasat u divokých prasat“.


    „Národní expertní skupina pro africký mor prasat analyzuje situaci a přijme opatření, pokud jde o management lovu především z pohledu zjištění moru u divočáků jako možného zdroje nákazy,“ oznámil.


    Závěrem dodal, že tento fakt je důležitým zjištěním z toho důvodu, že divoké prase je zdrojem nákazy i pro domácí prasata.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑