• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Taliani zhabali rekordných 14 ton amfetamínu. Podozrievajú islamistov a medzinárodné syndikáty

    13-7-2020 Zem & Vek 90 651 slov zprávy
     



    zdroj : Shutterstock

    Talianska vláda oznámila, že pri bránach Európy zachytila 14 ton tzv. captagonu na amfetamínovej báze. Domnieva sa, že za zásielkou stoja členovia Islamského štátu (ISIS), pôsobiaci na sýrskom území. Captagon je „obchodná značka“ pre amfetamín s obsahom fenetylínu, ktorý bol zakázaný v 80.rokoch minulého storočia a pôvodne vyvinutý na liečbu narkolepsie. V poslednom desaťročí sa droga stala na Blízkom východe veľmi populárnou, hoci označenie „captagon“ sa používa pre rôzne pouličné zmesi, obsahujúce amfetamín, kofeín alebo teofylín.


    Na vrchole moci Islamského štátu na Blízkom východe (okolo roku 2015) si látka vybudovala povesť „drogy džihádu,“ ktorá udržuje islamistov bez potreby spánku, jedla alebo pociťovania bolesti. Agentúra Associated Press píše, že colníci zadržali 14-tonovú zásielku v hodnote 1 miliardy dolárov v prístavnom meste Salerno. Má ísť o najväčšie množstvo políciou zhabaných amfetamínov v histórii.


    Veliteľ brigády prišiel a povedal nám: táto tabletka vám dá energiu. Vyskúšajte to,“ uviedol v roku 2015 v televíznom dokumente BBC Arabic Television neidentifikovaný džihádista. „Tak som si to dal prvýkrát. Cítiš sa fit. A ak je ich pred tebou desať, nemáš problém ich chytiť a zabiť. Si stále bdelý, nemáš problém, nemyslíš na spánok, necítiš sa unavený. Dáva mi to veľkú odvahu a silu.“


    Talianski predstavitelia sa domnievajú, že zvyšky Islamského štátu stále kontrolujú izolované územia v Sýrii a Iraku, kde prebieha výroba drog na predaj medzinárodným zločineckým syndikátom. Z nich by niektoré mohli mať „pobočku“ v Neapole, ktorý je od Salerna vzdialený len hodinu cesty. Džihádistické organizácie využívajú obchod s narkotikami na účely finančného zisku a medzi najlukratívnejší patrí biznis s ópiom Talibanu v Afganistane, do ktorého vstúpila v októbri 2001 armáda USA. Podobné aktivity má mať šiitska skupina Hizballáh alebo Boko Haram v Nigérii.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Pramene:


    [1] Italy seizes 14 tons of amphetamines, said to be ISIS-made; Associated Press, 1.7.2020


    [2] „#GDF #Napoli, sequestro record di 14 tonnellate di #anfetamine: 84 milioni di pasticche prodotte in #Siria da ISIS/DAESH per finanziare il #terrorismo. Oltre 1 miliardo di euro il valore sul mercato. #NoiconVoi…“; účet: Guardia di Finanza (Twitter), 1.7.2020


    [3] Venezuela names El Aissami to PDVSA board of directors; Reuters, 9.9.2018


    [4] Amfetamín živí vojnu v Sýrii, povzbudzuje bojovníkov a prináša zbrane; autor: Jana Shemesh; SME, 14.1.2014


    [5] West Africa’s Opioid Crisis; Al Jazeera, 29.8.2019


    [6] ‚Captagon,‘ highly addictive amphetamine drug, fuels Syrian fighters, funds war; autor: Kellan Howell; The Washington Times, 20.11.2015


    [7] ‚They would torture you‘: ISIS prisoners reveal life inside terror group; autor: Ivan Watson; CNN, 28.10.2014


    [8] The Drugs of War—Captagon and the Islamic State; autor: Patrick Radden Keefe; The Century Foundation, 15.4.2016


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑