• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Poslanec bezpečnostního výboru odmítl vypovídat v kauze ricin. Vůči policistům vznesl požadavek

    10-7-2020 Sputnik CZ 85 319 slov zprávy
     

    Uvádí se, že jeden poslanec projevil odpor a odmítl vypovídat. Jde o zákonodárce za hnutí ANO Pavla Růžičku. Ten po policii chtěl, aby mu sdělila jméno státního zástupce, který celý případ dozoruje. Patřičná odpověď poslanci poskytnuta nebyla.



    „Je divné, že do Sněmovny přijedou policisté, kteří nevědí, jaký státní zástupce kauzu, kterou vyšetřují, dozoruje,“ uvedl  Růžička.



    Svůj krok zdůvodnil obavami, že se znovu dostane do rukou ústecké dohledové státní zástupkyně Ivetě Bollové.


    V této souvislosti připomněl, že Bollová dohlížela na případ zastupitelů Postoloprt na Lounsku, mezi které patřil i Růžička. Ti měli podle obžaloby prodat nevýhodně obecní dům. Případ trval několik let, zastupitelé skončili před soudem, ten je nakonec osvobodil.


    „V kauze Postoloprt jsem byl čtyři roky vláčen policisty kriminálky z Ústeckého kraje a soudem osvobozen. Mám proto pochybnosti, aby případ nedozorovala státní zástupkyně Bollová, na kterou ministryně spravedlnosti podala kárnou žalobu a která by byla ve střetu zájmů,“ přiblížil detaily člen ANO.



    Růžička podrobněji vysvětlil i hlubší smysl svých obav.


    „Pro mě je divné, že vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčova dala kauzu, aby ji řešila kriminálka v Ústí nad Labem, protože to vnímám tak, že to udělala schválně, aby se mi mohli státní zástupci z kauzy Postoloprty pomstít,“ podotkl poslanec.


    V červnu bylo informováno o tom, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová se svou žalobou proti Bollové neuspěla. Bollová prohlásila, že dohled byl od počátku jako jiný a že postupovala podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Nejvyšší správní soud stanovil, že u ní byla kárná žaloba podána částečně pozdě a v případě její poslední kontroly kauzy pak nenastala žádná chyba.


    Od ostatních poslanců z výboru žádný komentář ohledně vyšetřování nezazněl. Podezírají se z toho, že zveřejnili  informace získané v květnu během utajeného jednání výboru od šéfa BIS Michala Koudelky, ministra vnitra Jana Hamáčka a policejního prezidenta Jana Švejdara.


    Podle sdělení Práva zrovna únik utajovaných informací vedl šéfa výboru Radka Kotena a jeho místopředsedy Jiřího Maška , Jana Birkeho a Zdeňka Ondráčka  k podání trestního oznámení na neznámého pachatele.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑