• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Prymula: Američané budou v Bohumili vyrábět vakcíny proti koronaviru, na Čechy se ale možná nedostane

    9-7-2020 Sputnik CZ 66 411 slov zprávy
     

    Roman Prymula, nynější vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády, v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že investice ze strany Spojených států mohou být zárukou toho, že vývoj vakcíny společností Novavax postoupil výrazně daleko. Přestože výroba vakcín bude probíhat v Česku, nejsou žádné záruky, že by se mohli očkovat i Češi. Důvodem jsou totiž podle Prymuly již uzavřené kontrakty s Pentagonem.




    „Mají velké kontrakty s americkou armádou, která do nich už nějaké peníze investovala. Bude očekávat, že se její investice budou splácet právě dodávkami vakcíny,“ uvedl zmocněnec. „Logicky jsou svébytnou soukromou společností, takže si nemůžeme dělat formální nárok na část jejich produkce. Věřím ale, že díky našim korektním vztahům bude vstřícnost tady část vakcíny nechat,“ vysvětlil s tím, že se o tom na setkání se zástupci firmy a české vlády dříve hovořilo.



    Testovat se může v Česku



    V současné době probíhá v Austrálii první fáze testů vakcíny NVX-CoV2373. Ta zahrnuje testování desítek až stovek lidí. Ukončit by ji měla Novavax kolem 15. července. Následně se otevře více center, kde budou probíhat další testy na stovkách až tisících dobrovolnících. Tato centra mohou být i v České republice. Nevýhodou ale je, že v Česku je relativně malý počet nakažených.

    „U nás ale máme takový paradoxní problém - máme tu málo případů. Je pochopitelné, že Novavax bude vyhledávat oblasti, kde se s virem setkalo mnohem více lidí. Testování ale probíhá kombinovaně pro fáze dvě i tři. Ve ‚dvojce‘ se ještě účinnost netestuje, což by mohla být naše výhoda. Jinak by směřovali spíše třeba do Brazílie. Testy probíhají tak, že potřebujete velká čísla nakažených, kdy jedné části dáte skutečnou vakcínu a druhé placebo. Tak prokážete, že je skutečně účinná,“ uvedl Prymula.



    Kromě toho Prymula upozornil, že lékové agentury v Americe i Evropě výrazně zjednodušily udělování licencí. Dříve se na příslušnou licenci čekalo až deset let. Dnes je možné ji získat v horizontu 12 až 18 měsíců.



    „Jde to ale na vrub toho, že není možné provést všechny bezpečnostní zkoušky ohledně zdraví naočkovaných lidí. Problémy v tomto směru však nejsou pravděpodobné a přidaná hodnota rychlé produkce vakcíny navíc přesahuje i možná rizika,“ domnívá se Prymula.




    Americká společnost Novavax koncem jara koupila za 167 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun) továrnu firmy Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy. Firma dříve patřila indické Cyrus Poonawalla Group. Vakcínu by Novavax mohla mít hotovou na sklonku tohoto roku s tím, že by výroba začala v lednu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑