• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Když přijde druhá vlna koronaviru, Česko je připraveno. Bez problému zvládneme dalších šest týdnů, tvrdí Hamáček

    9-7-2020 Sputnik CZ 68 569 slov zprávy
     

    O tom, zda přijde či nepřijde druhá vlna koronaviru, se přou odborníci i laici. Vláda však raději nezahálí a snaží se na případnou situaci připravit. Dnes o tom, jak si v této záležitosti vede Česko, promluvil ministr vnitra Jan Hamáček.



    „My si samozřejmě nepřejeme druhou vlnu koronaviru, ale kdyby náhodou, jsme připraveni. Bez problému zvládneme dalších šest týdnů,“ uvedl.




    Narážel tím na skutečnost, že dnes bylo pomocí vlaků přepraveno 650 tun materiálu, které následně 18 kamionů dovezlo do Opočínku. Ve skladech je odhadem přes 1000 tun ochranných pomůcek. Zmiňme, že se ve skladu aktuálně nachází 65,9 milionu roušek, 10,3 milionu kusů respirátorů, 552 000 ochranných obleků, 595 000 ochranných brýlí, 298 000 obličejových štítů, téměř deset milionů párů rukavic a 11 milionů návleků na obuv.

    Část zásob poputuje na Karvinsko


    Hamáček však dodal, že část těchto zásob nyní dostane město Karviná. Na Karvinsku je totiž v současné chvíli největší ohnisko koronaviru v naší republice.



    „Díky tomu, že máme takové zásoby, tak jsme dnes mohli vyhovět žádosti primátora měst Karviná, který se na nás obrátil o pomoc,“ řekl Hamáček.



    Dané město by tak mělo obdržet celkem 85 000 roušek, 5000 respirátorů a 80 000 jednorázových rukavic.



    Kromě pomoci zmiňované oblasti ale zbytek zásob ministerstva vnitra ve skladu zůstane a bude se rozdělovat až na základě aktuální potřeby, řekl Hamáček.



    „Máme ještě vypsané tendry na pomůcky, ale už budou předané Státním hmotným rezervám,“ doplnil Hamáček.



    Nákup ochranných pomůcek



    Připomeňme, že resort vnitra od začátku epidemie nakoupil prostředky za 4,6 miliardy korun, z toho za 300 milionů korun od českých dodavatelů. Konkrétně se jednalo o 137,7 milionu roušek, 19 milionů respirátorů FFP2 a 200 000 respirátorů FFP3, dále pak o ochranné štíty, obleky nebo návleky.

    „Všechny zakázky s Čínou jsme ukončili. Ještě máme v Číně jeden kontejner, který je na cestě. Žádné nové zakázky s Čínou nemáme. V dalších nákupech se soustředíme na dodávky z České republiky, nicméně jsou komodity, zejména ochranné oděvy domácí produkce není schopná dodat,“ podotkl ministr.



    Na samotném počátku koronakrize Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Pak však zakročilo ministerstvo vnitra, které mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Vláda na tyto účely použila peníze hlavně z vládní rozpočtové rezervy, kterou kvůli tomu musela zásadně navýšit.


    Koronavirus v ČR


    Podle údajů ministerstva zdravotnictví se jen za středu koronavirem nakazilo 129 osob. To je o deset více než v úterý. Celkem bylo zaznamenáno 12 814 případů, z toho je 4453 aktivních. V nemocnicích je hospitalizováno 137 pacientů, přičemž dvanáct z nich je ve vážném stavu. Ve středu se vyléčilo 14 lidí a celkem se z nemoci zotavilo 8010 lidí osob. Počet zemřelých se nadále drží na 351.



    V Česku jsou nyní aktivní tři ohniska nákazy. Kromě Církvice se jedná o Karvinsko a Větrný Jeníkov na Jihlavsku. Z této trojice je nejvíce zasaženo právě Karvinsko, kde se nákaza začala šířit mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a v jejich rodinách. Počet nakažených ale klesá. K úterní půlnoci bylo odhaleno 168 případů, zatímco v neděli to bylo 252.


    Právě kvůli těmto ohniskům byla Česká republika dříve vyřazena ze seznamu bezpečných zemí ve Slovinsku, v Lotyšsku a Estonsku. Později, od 7. července, slovinské úřady po intervenci premiéra Andreje Babiše (ANO) vrátily Česko zpět na seznam bezpečných zemí. Výjimka ale bude nadále platit pro Moravskoslezský kraj. Premiér již avizoval, že se pokusí přesvědčit předsedy vlád Lotyšska a Estonska, aby učinili totéž.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑