• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hormony rozkoše a posílení imunity. Odbornice prozradila užitečné vlastnosti čokolády

    9-7-2020 Sputnik CZ 88 260 slov zprávy
     

    Čokoláda je nejčastěji užívanou potravinou, jak ukázaly moderní vědecké výzkumy. Dáváme přednost tomuto produktu mj. z důvodů emocionálních. Když jíme čokoládu, aktivizuje náš mozek hormony rozkoše – dopamin a serotonin. Navíc čokoláda stimuluje naši imunitu, řekla v rozhovoru pro Sputnik odbornice na racionální výživu Varvara Zarodinová.




    „Kakaové boby, z nichž se čokoláda vyrábí, obsahují přes 200 sloučenin, které mají na organismus kladný vliv. Například flavonoidy. Tyto silné antioxidanty mají příznivý vliv na srážení krve, chrání nás před volnými radikály, mají kladný účinek na imunitní systém. Kakaové boby mají ze všech potravin nejvyšší obsah flavonoidů. Dá se říci, že čokoláda stimuluje naši imunitu,“ řekla Varvara Zarodinová.



    Na druhé straně má čokoláda velký obsah cukru. A cukr často snižuje kladný účinek čokolády, podotkla odbornice na racionální výživu.


    „Když se čokoláda vyrábí, větší část antioxidantů flavonoidů obsažených v kakaových bobech se ztratí. V současné době probíhají práce, které umožňují snížit ztráty flavonoidů, snížit obsah cukru beze ztráty chuťových vlastností. Za nejužitečnější se pokládá hořká čokoláda, protože obsahuje nejvíce kakaových bobů. Méně užitečná je mléčná čokoláda, bílá čokoláda je zbavena všech užitečných vlastností,“ podotkla v rozhovoru pro Sputnik odbornice na racionální výživu.




    © Fotolia / M.studio

    Čokoláda


    Čokoláda může vyvolávat závislost, stejně jako i každá jiná potravina, varovala Varvara Zarodinová.



    „Odráží se to na váze, zdraví, stavu pokožky a zevnějšku. Je důležitá vyváženost, musíte vědět, že si vychutnáváte jídlo, a nikoli zajídáte stres. Je důležité vědomě kontrolovat porce. A měli byste si raději vybírat


    hořkou čokoládu,“ dodala Varvara Zarodinová. 

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑