• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Je pět minut po dvanácté. Totalita postupuje mílovými kroky. Bude to kruté,“ varoval Ovčáček před cancel culture

    8-7-2020 Sputnik CZ 105 542 slov zprávy
     

    Skotská spisovatelka Gillian Philipová přišla o práci v nakladatelství Working Partners poté, co na Twitteru připsala ke svému jménu: „Stojím za J. K. Rowlingovou (#IStandWithJKRowling)“. Ta dříve čelila útokům, když prohlásila, že menstruují jenom ženy. Rowlingová se tím údajně dopustila urážky translidí.



    „Je pět minut po dvanácté. Totalita postupuje mílovými kroky,“ reagoval na zprávu hradní mluvčí Ovčáček.“





    „Stejně jako ve 30. letech 20. století se mnozí chlácholí, že jsme svědky výstřelků a situace se časem uklidní. Neuklidní. Rozjetý vlak do stanice Nesvoboda už nejde zastavit. Dopady pocítí úplně každý. Bude to kruté,“ napsal v dalším příspěvku.







    Autorka dětských knížek Philipová je více známá pod pseudonymem Erin Hunterová, pod nímž publikuje dalších šest spisovatelek. Dvacet titulů vyšlo i v češtině. Podle vrchního editora nakladatelství Jamese Noblea však kvůli jejím názorům, které vyjádřila na Twitteru, s ní spolupracovat již nemůže.

    „Světy stvořené Erin Hunterovou jsou tolerantní ke všem čtenářům. Chceme vám dát najevo, že Gillian Philipová již nadále nebude psát romány pod tímto pseudonymem,“ napsal Noble.



    Philipová však tvrdí, že se stala obětí internetové šikany, a pozastavila se nad tím, že jsou její obavy o práva žen vykládány jako transfobie.



    „Jsem zklamána, že veškerá práce a profesionální přístup, který jsem nakladatelství HarperCollins a firmě Working Partners věnovala, vybledla kvůli nenávisti několika internetových trollů,“ napsala spisovatelka v oficiálním vyjádření.




    Kritika „cancel culture“


    Dříve asi 150 významných osobností podepsalo otevřený dopis, který odsuzuje tzv. kulturu rušení (cancel culture). Ta podle nich zabraňuje veřejné debatě a ohrožuje svobodu slova.



    Text kromě jiných podepsali: zmiňovaná J. K. Rowlingová, spisovatel Salman Rushdie, světový známý lingvista, filozof a aktivista Noam Chomsky či šachista a ruský opozičník Garri Kasparov. V textu signatáři tvrdí, že „svobodná výměna myšlenek a názorů, krev moderní svobodné společnosti, je každým dnem více omezována“ a odsuzují „módu veřejného zostouzení a kamenování“.

    Signatáři poukazují na to, že řada lidí přichází o práci, když veřejně projeví své názory, nebo jsou omezovány knihy či filmy kvůli tomu, že údajně projevují netolerantní myšlenky.



    „Už nyní riskujeme zavrhnutí. Spisovatelé, umělci a novináři se bojí o své živobytí. Stačí, aby se jen trochu odchýlili od společenského konsenzu nebo s ním pouze dostatečně nesouhlasili,“ uvádí se v textu. „Musíme zachovat možnost v dobré víře s někým nesouhlasit. To vše bez toho, aby nám z toho vyplynuly profesní problémy.“




    Dříve na pozadí protestů Black Lives Matter (na černošských životech záleží), které ve Spojených státech vyvolala smrt černocha George Floyda v rukou policie, se například společnost HBO rozhodla stáhnout ze své nabídky HBO Max film Jih proti Severu.


    Jako další z mnoha posledních případů cancel culuture lze uvést rozhodnutí Kalifornské univerzity v Los Angeles suspendovat na tři týdny vyučujícího za to, že odmítl být shovívavý vůči černošským studentům. Pedagog svůj postoj obhajoval citátem černošského kazatele a bojovníka za občanská práva Afroameričanů Martina Luthera Kinga, který řekl, že lidé nemají být posuzováni podle barvy pleti.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑