• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Že se nestydíte!“ Ovčáček přistihl Štětinu, jak manipuluje fakty. Šlo o Zemana

    8-7-2020 Sputnik CZ 56 448 slov zprávy
     

    Příčinou sporu, který se odehrál v úterý, bylo osmdesátileté jubileum Pavla Litvinova, jednoho ze sovětských disidentů, kteří v srpnu 1968 protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa.



    Štětina k tomu upozornil, že další účastníci demonstrace, Natalji Gorbaněvské, odmítl Zeman udělit státní vyznamenání, když byla v Praze. Ovčáček ale na bývalého senátora a europoslance ostře zaútočil a připomněl, že ji ocenil in memoriam.



    „Vy se vůbec nestydíte zamlčovat důležitá fakta. Kde a od koho jste se to v minulosti naučil? Tedy fakta. Státní svátek 28. října 2014. Medailí Za zásluhy prezident republiky ocenil in memoriam ruskou disidentku N. Gorbaněvskou, která v roce 1968 protestovala proti okupaci ČSSR,“ vzkázal mu Ovčáček.






    Štětinovi se ale podle dalšího příspěvku nejspíše nelíbilo, že oceněna byla až po smrti, a nikoliv za svého života. Ovčáček ale hned oponoval, že posmrtně byla Gorbaněvská oceněna i v Polsku.



    „Stejně tak uctili N. Gorbaněvskou naši polští přátelé. Budete na ně také útočit? Že se nestydíte!“ napsal prezidentův mluvčí.






    Zeman a sovětští disidenti


    Gorbaněvská byla jednou z osmi demonstrantů, kteří 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě protestovali proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Následně byli odsouzeni k několikaletým trestům vězení, pobytu v pracovních táborech, vyhnanství či k nucené psychiatrické léčbě.



    Prezident Zeman uvažoval o jejím vyznamenání ještě v roce 2013, když přijela na pozvání tehdejšího senátora Jaromíra Štětiny do Prahy. Medaili Za zásluhy I. stupně ale Gorbaněvské prezident udělil až následující rok, když byla 77letá žena již po smrti.

    V roce 2018 ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) udělil ceny Gratias agit posledním žijícím účastníkům demonstrace, a sice Pavlu Litvinovi, Taťjaně Bajevové a Viktoru Fajnbergovi.


    Novinářům Litvinov vyjádřil svou nespokojenost s prezidentem Zemanem kvůli tomu, že se snaží mít dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.



    „Opravdu hanba – nejraději bych mu osobně řekl, že sedí na postu, který před ním patřil Václavu Havlovi. Bez Havla by ho nebylo. Je to cynismus. On prostě chce mít s Putinem dobré vztahy, protože je to lehčí. On je rozčarován ze Západu, nevěří v Evropu,“ 


    řekl tehdy v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑