• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neprosadili syrské sirotky, tak možná aspoň „nepohodlné“ občany Hongkongu? Schwarzenberg přišel s novou iniciativou

    8-7-2020 Sputnik CZ 65 854 slov zprávy
     

    Na svém briefingu šéfka TOP 09 Adamová a čestný předseda partaje Schwarzenberg obvinili vládu a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že neuposlechli jejich předešlou výzvu z minulého týdne. Jsou toho názoru, že Česká republika má morální povinnost občanům Hongkongu, kterým hrozí perzekuce, poskytnout azyl. V autonomii podle nich dochází k potlačování svobody projevu, demokracie a lidských práv.



    „A protože nám na těchto hodnotách záleží a myslím, že České republice jako zemi, které hlavní odkaz v této věci dal Václav Havel, záležet mělo, tak se snažíme znovu apelovat na celou vládu i na ministra zahraničí, aby ještě jednou přehodnotili svůj postup, přehodnotili své stanovisko,“ prohlásila Adamová. „Chceme zdůraznit, že si Česká republika může dovolit, a dokonce morálně musí nabídnout pomoc těm, kteří jsou perzekuováni, kteří jsou pronásledovaní, a to v Hongkongu zrovna probíhá,“ uvedla dále.







    Šéfka strany dále uvedla, že se chce setkat s ministrem zahraničí Petříčkem, aby s ním probrali možnosti, které Česká republika v této věci má.

    „Vyzýváme Vládu ČR, aby nabídla azyl všem „nepohodlným“ občanům Hongkongu, kterým hrozí čínské pronásledování či vězení .V Hongkongu probíhá boj za svobodu projevu. Komunistický režim na něj reaguje vlastním pojetím „normalizace“ a hodlá postupně všechny neposlušné občany umlčet. Občané Hongkongu měli výsadu vyrůstat ve svobodné společnosti. Takové štěstí řada Čechů i Slováků před rokem 1989 neměla. Dokážeme si tedy velmi dobře představit, jaké je to čelit nespravedlivým perzekucím totalitního režimu,“ stojí v apelu TOP 09.




    Konec iluzí



    Nový bezpečnostní zákon z 30. června definuje separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost jako trestné činy. Viníkům může hrozit až doživotí. Bezpečnostní složky získaly pravomoci prohledávat soukromý majetek bez soudního příkazu, zakazovat lidem vycestovat z města, mrazení bankovních účtů, provádět odposlechy nebo požadovat po technologických firmách předat soukromá data a dešifrovat je.

    „Tím končí iluze, že může být jedna země a dva systémy,“ charakterizoval na dnešním briefingu čínský zákon Schwarzenberg. „Už začaly procesy, už jsou lidé zavírání, poněvadž protestovali. Ve svobodomyslné zemi je povinnost vyjádřit solidaritu,“ zdůraznil čestný předseda TOP 09.





    „Ostatně je to také pro ČR prospěšné, kdybychom tady vyjádřili solidaritu a kdybychom ohrožené občany Hongkongu sem pozvali. Doufám, že jednou se prokážeme jako velkorysí,“ dodal.



    V souvislosti s přijetím čínského zákona Adamová minulý týden obvinila Peking z porušení dohody, která zaručuje městu autonomii, když Británie předávala svou bývalou kolonii zpět Číně.



    „V Hongkongu nám v současné chvíli opět Čína ukazuje, jak si představuje ‚stabilizaci společnosti‘. A nejen ona, ale i všichni, kteří se to od ní chtějí učit,“ napsala na Twitter Adamová s odkazem na dřívější výrok prezidenta ČR Miloše Zemana z října 2014, který v rozhovoru pro čínskou státní televizi řekl, že nepřijel do Číny, aby poučoval o lidských právech, ale aby se sám naučil, jak stabilizovat společnost.







    „Ne, téhle zemi nesmíme zachraňovat aerolinky a klanět se jí na letišti,“ vyjádřila svůj postoj Adamová i k záchraně letecké společnosti Smartwings, kde kromě české společnosti Unimex Group je největším akcionářem čínský státní konglomerát CITIC Group, a k vítání dodávek zdravotnického materiálu z Číny představiteli vlády dodávek zdravotnického materiálu na letišti.



    Číňané místo sirotků



    Není to poprvé, co TOP 09 prosazuje přijetí na území České republiky osob, které se ocitly v nouzi. V roce 2018 byla mezi těmi, kdo volal po přijetí 50 syrských sirotků z uprchlických táborů v Řecku. S iniciativou přijmout děti bez doprovodu v uprchlických táborech přišla europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

    „Pomoc dětem, které se v uprchlických táborech ocitly bez rodičů, je humanitárním gestem, které ctí každou bohatou civilizovanou zemi. Česká republika takovou zemí je. Můžeme mít důvod odmítnout žadatele o azyl, ale důvod odmítnout pomoc dětem nemáme,“ prohlašovala Markéta Pekarová Adamová ještě z pozice první místopředsedkyně TOP 09.



    Příslušné usnesení se partaj pokoušela prosadit v září 2018 při jednání poslanců o globálním paktu OSN o migraci. Návrh podpořilo pouze 31 poslanců z klubů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Premiér Andrej Babiš (ANO) se proti této iniciativě důrazně postavil.



    Globální pakt OSN o migraci byl přijat v prosinci 2018. Text podpořilo 164 ze 193 členských států OSN. Česko spolu s Maďarskem, Polskem, Izraelem a Spojenými státy hlasovaly proti jeho přijetí. České ministerstvo zahraničí argumentovalo, že migrační pakt stírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, a tím podněcuje k nelegální migraci. Dokument navíc podle české diplomacie neobsahuje princip, že nelegální migrace je nežádoucí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑