• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V USA chtěli, aby se Rusko stalo součástí NATO, ale něco se zvrtlo. Schneider odhaluje zákulisí geopolitických her

    7-7-2020 Sputnik CZ 67 668 slov zprávy
     

    V rozhovoru pro server Kupředu do minulosti Schneider shledává příčiny špatných vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy ještě v období na přelomu 80. a 90. let, kdy končila studená válka. Připomíná, že tehdy Washington dával tehdejšímu sovětskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi slib, že se NATO nebude dále rozšiřovat. Doplňuje však i jednu důležitou informaci, která již tak známá není.



    „V té době Henry Kissinger uvažoval o tom, že by NATO mělo být rozšířeno pouze o Rusko, a o střední Evropu vůbec nestálo. To byl zajímavý myšlenkový oblouk, ale celé se to zhroutilo a přešlo do starých kolejí. Já si to neumím vysvětlit jinak než surovinovými zájmy a také tradičním nepřítelem, na kterého jsme zvyklí, s tím, že učit se čínsky je pro ně příliš složité,“ poznamenal analytik.





    Jako příklad konfliktu o suroviny uvedl situaci kolem plynovodu Nord Stream 2 či možné potrubí přes Afghánistán.

    „Když si vezmete, co vše se dělo kolem uhlovodíku od počátku 90. let, ať už v podobě ropy nebo plynu, a kolem Kaspického moře a cest plánovaných přes Afghánistán, nebo i Balkán, tak se najednou tyto věci dostávají do mnohem srozumitelnějších souřadnic. Z vysoké ideologie to najednou padá na zem. Když sledujete, kudy byly plánovány produktovody, a vidíte, co se nyní děje kolem Nord Stream 2, tak uhlovodík vysvětluje mnoho věcí, které se geopoliticky odehrály a které se maskovaly bůhví jak vysokými myšlenkami a lidskými právy, a kdo ví čím. A ve skutečnosti: americký prezident je povinen zajistit Otesánkovi uhlovodík,“ míní Schneider.



    Dále zkritizoval roli amerického četníka, který místo řešení konfliktů konflikty vyhledává.



    „To naprosto popírá, k čemu se tak velkohubě halasí, že to údajně je křesťanská nebo židokřesťanská civilizace. Nikoliv. Ta má v základech toto: Spor dvou lidí šetří někdo třetí. Naprosto jasná zásada,“ podotýká analytik.




    Husův odkaz



    Schneider se v souvislosti se včerejším výročím upálení mistra Jana Husa dotkl i otázky dezinformací. Právě ti, kdo myslí kriticky, jsou často podle něj osočovánи, že šíří falešné zprávy v ruském či čínském zájmu.

    „Ostatně první český prezident pan Havel říkal, že celistvý neměnný obraz světa je výrazem totalitních koncepcí a že jediné, co je v této situaci chvályhodné, jsou pochybnosti. A my jsme tady najednou nařknuti, že něco zpochybňujeme – čili my jsme žáci Havla, ke kterému se oni obecně hlásí, ale hlavně z něj nic necitovat. Je to podobné jako s Karlem Havlíčkem Borovským,“ poznamenal Schneider.



    K tomu připomněl i odkaz Jana Husa, který za své názory byl upálen na hranici. Jeho odkaz zní „miluj pravdu, braň pravdu, mluv pravdu“. „Není tam: ‚Měj pravdu‘,“ upozornil Schneider. Připomněl, že i Václav Havel prošel významným vývojem a v době disentu například kritizoval americké bombardování Libye v roce 1986.



    „Mnoho lidí mlátí Havlem jako obuškem, ale hlavně ho necitovat. Třeba necitovat to, jak se v roce 1986 vyjádřil o Reaganovu rozhodnutí bombardovat Libyi, něco v tom smyslu, že to bylo rozhodnutí jakéhosi oposuma,“ připomněl Schneider.




    Hus a boj s dezinformacemi



    V pondělí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při příležitosti státního svátku na svém Twitteru napsala, že poselství Jana Husa nabývá v době tzv. hybridní války a šíření dezinformací ještě většího významu.

    „Pravda vítězí, i když na čas poražena bývá,“ citovala Husův odkaz šéfka partaje. „V čase infodemie, která se stala nástrojem hybridní války, je tohle poselství Jana Husa ještě důležitější než kdy jindy. Zlořečný je totiž ten, kdo pro skývu chleba (rubl a jüan) pravdu opustí,“ vzkázala.



    Tento příspěvek záhy zkritizoval mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček, který Pekarovou Adamоvou obvinil z netolerance k alternativním názorům a z toho, že používá rétoriku z minulého režimu.



    „To jste opsala z Anticharty, že?“ odepsal jí na Twitteru Ovčáček. „Proto však také pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu nebo dokonce za mrzký peníz se kdekoli na světě – a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců – odtrhnou a izolují od vlastního lidu,“ připomněl ji Ovčáček komunistický text.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑