• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kalousek se pokusil vypořádat s českou koloniální minulostí, komu se omluvil?

    7-7-2020 Sputnik CZ 58 447 slov zprávy
     

    Minulý týden Meghan Markleová a princ Harry uspořádali videohovor s mladými vůdci jejich společné nadace Queen's Commonwealth Trust. Záznam tohoto rozhovoru se objevil na internetu až dnes. Vévodové ze Sussexu se připojili ze své rezidence v Los Angeles.



    Jejich konverzace s ostatními účastníky setkání trvala asi 20 minut — během této doby diskutovali o rasové diskriminaci a způsobech, jak překonat tuto nespravedlnost v moderní společnosti. Harry poznamenal, že není nutné popírat svou minulost, ale zároveň je nutné napravit chyby předků a určitě se posunout kupředu.

    „Nemůžeme se jako Commonwealth posunout dopředu, pokud se nevyrovnáme s minulostí. Spousta lidí odvedlo velký kus práce, když přiznali špatné věci, které se staly v minulosti, a pokusili se je napravit. Ale myslím si, že je toho potřeba udělat mnohem víc,“ řekl princ s tím, že to nebude jednoduché ani pohodlné, ale je to potřeba, protože z toho budou profitovat všichni.



    Dnes se Commonwealth skládá z 53 samostatných zemí a dále závislých území a teritorií, téměř všechny tyto státy byly v historii pod vládou Británie jako součást její říše. Kolonizace těchto zemí byla přehodnocena po nedávných globálních protestech proti rasismu.


    Diskuze se zúčastnila také vévodkyně ze Sussexu Meghan, která se zaměřila na to, jak může Commonwealth podporovat mladé lidi: „Rovnost nikoho neupozaďuje, postaví nás všechny na stejnou rovinu, což je základní lidské právo.“



    Připomeňme, že princ Harry a Meghan Markleová oficiálně rezignovali na své královské povinnosti v březnu letošního roku, ale zároveň si zachovali patronát nad Queen's Commonwealth Trust a dalšími charitativními organizacemi.


    Kalousek se omlouvá



    Vyjádření Harryho a Meghan přichází po událostech, kdy demonstranti v posledních týdnech ve Velké Británii požadovali, aby byly odstraněny některé sochy uctívající imperiální představitele a obchodníky s otroky.

    K aktuálnímu tématu se rozhodl vyjádřit i český politik, bývalý ministr financí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Vrátil se k událostem před osmi stoletími a omluvil se Štýrsku, které nyní zahrnuje území dnešní rakouské spolkové země Štýrska a území slovinského regionu Dolní Štýrsko.



    „Omlouvám se Štýrsku za Milotu z Dědic, který se tam v sedmdesátých letech 13. století jako zemský hejtman Přemysla Otakara II. choval nadřazeně, pro svého krále vymáhal nemilosrdně daně a neuznával genderovou rovnost,“ napsal.




    Ne všichni komentující však tento vtip ocenili.



    „V tom s Vámi kategoricky nesouhlasím, kde je dána chronologická hranice, kdy se omlouvat a kdy ne. Nic takového není, jestli má někdo potřebu se omluvit, ať tak učiní, není rozumné ani nijak prospěšné se tomu vysmívat...“ komentoval uživatel Facebooku.

    „To je trošku ubohost, která vás není hodná, pane Kalousku. Zklamal jste,“ napsal další.


    Trend bourání soch


    V rámci protestních akcí protirasistického hnutí Black Lives Matter otřásají demonstrace již nejen Amerikou, ale také Evropou. Rovněž se zvýraznila trvalá tendence tzv. sochobourání. Demonstranti totiž požadují odstranění památek těch historických osobností, jejichž činnost a přesvědčení jsou dnešním pohledem vnímány jako rasistické.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑