• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Veľká Británia uvalila sankcie na 49 organizácií a jednotlivcov

    7-7-2020 Zem & Vek 53 708 slov zprávy
     



    foto: AP/Alastair Grant

    Veľká Británia otvorila včera pomerne „štedrý balík“ so sankciami. Po prvý krát vo svojich dejinách uvalila jednostranne sankcie na 49 organizácií a jednotlivcov pre podozrenie z porušovania ľudských práv. Medzi sankcionovanými jednotlivcami a spoločnosťami je 25 ruských občanov a 20 subjektov a spoločností Saudskej Arábie. Daná správa je uvedená v dokumente, zverejnenom na portáli vládnych informácií .


    Na zozname, kde figuruje 49 organizácií a ľudí, je 20 občanov Saudskej Arábie, ktorých Londýn podozrieva z vraždy novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v Istanbule v roku 2018. Sú tam aj mená dvoch veliteľov mjanmarských ozbrojených síl, ktorí sú, podľa Veľkej Británie, vinní z „organizovania systematického násilia páchaného na moslimskej menšine Rohingov“, ako aj dve severokórejské ministerstvá – Národnej štátnej a ľudovej bezpečnosti KĽDR, ktoré Londýn obviňuje z mučení, vrážd a používania otrockej práce v  severokórejských pracovných táboroch.


    Na túto „čiernu listinu“ sa dostalo aj 25 občanov Ruska, medzi ktorými sú: predseda Vyšetrovacieho úradu Ruska Alexander Bastrykin, zástupca Generálneho prokurátora Ruska Viktor Griň, bývalý minister vnútra Alexej Aničin, sudcovia, vyšetrovatelia a príslušníci ministerstva vnútra Ruska. Týmto osobám je zakázaný vstup na územie Veľkej Británie, ich účty, ak sú náhodou v britských bankách, budú zmrazené, majú zakázané zaoberať sa obchodnou činnosťou na britských ostrovoch, ako aj prostredníctvom občanov Veľkej Británie. Zoznam týchto osôb zverejnili aj viaceré ruské média, ako, napríklad, Kommersant.


    Tieto sankcie vstúpili do platnosti hneď po ich zverejnení. Boli uvalené v rámci „dodatku Magnitského“, ktorý Dolná komora parlamentu Spojeného kráľovstva prijala v máji 2018. Vo svojom prejave v tejto komore parlamentu britský minister zahraničia Dominic Raab poukázal na to, že v budúcnosti Londýn možno začne uvaľovať sankcie aj na ľudí, ktorých bude podozrievať z korupcie. Minister prijal vo svojej kancelárii vdovu Sergeja Magnitského Natáliu, jej syna Nikitu a tiež zakladateľa britského investičného fondu Hermitage Capital Williama Browdera, ktorý je v Rusku odsúdený v neprítomnosti za viaceré trestné činy.


    Spojené štáty v roku 2012 prijali tzv. „dodatok Magnitského“, na základe ktorého Washington zmrazil aktíva a uvalil zákaz udeľovania víz ruským činiteľom spájaným so smrťou Sergeja Magnitského, ruského právnika zatknutého v roku 2008 po tom, ako začal tvrdiť, že ruskí činitelia boli zapletení do rozsiahlych daňových podvodov. Magnitskij zomrel ako 37-ročný v moskovskom väzení v roku 2009.


    Britský minister zahraničia Dominic Raab pre média uviedol, že britský „dodatok Magnitského“, prijatý v roku 2018, plne zodpovedá rovnomennému americkému dokumentu. Neskôr tento „dodatok“ prijali tiež v Kanade a vo všetkých troch pobaltských štátoch – Lotyšsku, Litve a Estónsku. Rusko od samotného začiatku považuje „dodatok Magnitského“ za miešanie sa do jej vnútorných záležitostí a označuje daný dokument za nepriateľský, nezákonný a provokačný.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    The UK sanctions list, GOV.UK, 6.7.2020


    UK imposes sanctions against human rights abusers, BBC, 6.7.2020


    UK imposes sanctions on Russians and Saudis over human rights, Financial Times, 6.7.2020


    UK announces personal sanctions against 25 Russians over Magnitsky case, TASS, 6.7.2020


    Великобритания ввела персональные санкции против россиян по делу Магнитского, ТАСС, 6.7.2020


    Великобритания ввела санкции против 25 россиян, Коммерсант, 6.7.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑