• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Íránský vojenský činitel: Naše jižní pobřeží chrání podzemní raketová města. Nepřítel neví, kde přesně jsou

    5-7-2020 Sputnik CZ 85 313 slov zprávy
     

    „Náš nepřítel ví, že armáda a Íránské revoluční gardy mají podzemní (raketová) města podél celého Perského zálivu a na makránském pobřeží, ale jeho informace nejsou přesné,“ 


    cituje slova Tangsiriho agentura Tasnim. 


    Tangsiri také poznamenal, že Írán brání své jižní pobřeží „plovoucími raketovými městy“ a jeho námořnictvo je přítomno všude v Perském a Ománském zálivu a pozorně sleduje každé plavidlo, které prochází Hormuzským průlivem. Jižní námořní hranice dle něj stráží 482 námořních jednotek, které tvoří 23 tisíc příslušníků armády.

    Íránské úřady opakovaně kritizovaly přítomnost jednotek cizích mocností v Perském zálivu. Teherán vnímá podobnou skutečnost jako hrozbu proti regionální stabilitě a bezpečnosti. 


    Větší část íránských námořních sil se také nachází v Perském zálivu, ale část mořské hranice země omývá Ománský záliv. Tangsiri již dříve oznámil, že Teherán letos plánuje zahájit práce na vytvoření vojenské základny v Indickém oceánu.  



    Americko-íránské vzdorování


    Vztahy mezi Íránem a Spojenými státy se dramaticky zhoršily po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta v roce 2017. Americká strana odstoupila od dohody, která omezovala íránský jaderný program výměnou za uvolnění sankčního režimu, a uvalila na Islámskou republiku tvrdé sankce, které se především dotkly exportu ropy. 


    Od té doby v Perském zálivu proběhla řada incidentů včetně sestřelení amerického dronu, bombových útoků na komerční tankery a útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, ze kterých Washington obvinil Írán. Vyjma sestřelení dronu, který se podle Teheránu dostal do íránského vzdušného prostoru, Írán svou odpovědnost odmítá. 


    K dramatické eskalaci došlo na začátku letošního roku, kdy Spojené státy u letiště v Bagdádu zavraždily velitele íránských elitních sil Kuds Kásima Sulejmáního. V reakci na to Írán provedl raketový útok na americké základny v Iráku. 


    V polovině letošního března Centrální velitelství amerického námořnictva oznámilo, že motorové čluny Íránských revolučních gard provedly v Perském zálivu nebezpečné manévry v blízkosti amerických válečných lodí. Íránské revoluční gardy však uvedly, že odpovědnost za provokace nesou Američané.


    Incidentu následoval rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa ničit íránské vojenské lodě, které na moři překáží americkým silám. Teherán varoval před ozbrojenou odvetou v případě ohrožení svých plavidel, Námořnictvo Spojených států přitom označil za teroristickou sílu. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑