• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ekonomické rozdiely v EÚ rastú – Juh Európy sa z „koronakrízy“ nemusí vôbec spamätať

    3-7-2020 Zem & Vek 67 817 slov zprávy
     



    zdroj : Shutterstock

    Podľa ekonomických štatistík to vyzerá, že koronavírus naďalej prehlbuje dlhotrvajúce rozdiely vo vnútri Európskej únie (EÚ) nielen medzi severom a juhom. Podľa odhadov Európskej komisie ekonomika Talianska, Španielska a Grécka klesne o viac ako 9%. Na porovnanie, priemer EÚ je 7,4%. Francúzska ekonomika klesá o 8,2%, zatiaľ čo väčšina škandinávskych a germánskych krajín (Nemecko, Švédsko, Fínsko, Rakúsko, Dánsko) o približne 6,5%. Nezamestnanosť v EÚ tento rok stúpne zo 6,7% na 9% a ešte vyššia bude v štátoch ako Portugalsko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Grécko, kde pravdepodobne dosiahne až 20%. Nemecko (ako štát prvej kategórie alebo „jadra“) očakáva hodnotu 4%.


    Miera deficitu sa zmení z 0,6% HDP v roku 2019 na 8,3%. Dlh sa zvýši na viac ako 102% HDP s veľkými disparitami. Kým nemecký dlh vzrastie približne na hodnotu 75% HDP a britský na 102% HDP, španielsky a francúzsky bude 115%, taliansky 160% a grécky 200% HDP. Pokiaľ ide o zamestnanosť a znižovanie dlhu, všetky ťažko dosiahnuté zisky za posledných päť rokov sa vyparia kvôli ekonomickým blokádam.


    Francúzsko je z makroekonomického pohľadu súčasťou južnej Európy. Od 60.rokov do konca milénia bolo podstatne bohatšie ako Veľká Británia a počas 90.rokov približne rovnako ako Nemecko, ktoré bolo spomalené pripojením východnej časti. Dnes bez vlastnej meny (na rozdiel od Británie), údajne s obrovským blahobytom a značne regulovaným trhom práce (v porovnaní s Nemeckom) nemožno poprieť, že Paríž zaostáva. Pred „COVID-recesiou“ bol juh ako-tak na dobrej ceste s pomaly rastúcim dlhom. Dnes sú tieto nádeje zmarené.


    Okolo začiatku 21.storočia mohla EÚ ešte stále vyhlasovať a dúfať, že napriek značným nerovnostiam sa členské štáty postupne zblížia rovnakou životnou úrovňou a mierou rozvoja. „Ružové“ prognózy predpokladali, že bohatstvo rastie na stromoch a bruselskí neomarxisti lepili ostatným oči tézou, že všetci sú si rovní. Keď prišla spoločná mena, ECB vyhlásila, že verejný dlh krajín južnej Európy je hodný pozornosti a nemecké a francúzske banky pri tejto príležitosti skočili na masívne investície na juhu Európy. Tie viedli k hypertrofii verejného sektoru v Grécku, obrovskej majetkovej bubline v Španielsku a značným politickým následkom.


    Aj keď neberieme do úvahy vysokú pôrodnosť cudzorodých migrantov, severná Európa má vyšší prírastok ako juh. Ak sa juh neobnoví ekonomicky, možno očakávať pokračujúce vyľudňovanie, odchod podnikavej alebo vzdelanej mládeže na sever a rast finančnej a politickej závislosti. Severoeurópske ekonomiky budú mať samozrejme úžitok z prílivu juhoeurópskych rúk a inteligencie, sčasti pôsobiacej proti účinkom afroislamskej migrácie. Z politického hľadiska sa však jedná o základ pre nestabilitu a už dnes má Macronov režim problém udržať na uzde „nových Francúzov“ alebo pochody, ktoré sú živené aktivizmom kultúrneho neomarxizmu. Nehovoriac o Taliansku, ktorého obyvateľstvo sa začína viac stavať „na zadné“ proti Bruselu a podporujč ešte rétoricky odvážnejšie sily ako je Salvini. Globalistické vlády týchto krajín budú musieť zvládnuť tlak hromadnej nezamestnanosti a „uťahovania opaskov.“ Taliansko má silné vyhliadky na to, aby rozhodlo o prechode k národno-ľudovému režimu a vstúpilo do „klubu“ s Poľskom a Maďarskom.


    Z dlhodobého hľadiska možno za súčasného stavu očakávať nestabilitu v južnej Európe kvôli nedostatku vlastnej pracovnej sily, absolútnej závislosti na nadnárodných štruktúrach a ekonomickým ťažkostiam. Na severe môžu pre zmenu vypuknúť nepokoje v súvislosti s demografickým zastúpením obyvateľstva a rozmáhajúcimi sa požiadavkami cudzorodej migrácie, ktorá bude agresívne zneužívať pohostinnosť a toleranciu škandinávskych národov, dostatočne zmasírovaných progresívnou, neomarxistickou propagandou. Verme, že dovtedy obyvateľ strednej a východnej Európy vezme na vedomie chyby svojich európskych kolegov a začne robiť potrebné opatrenia pre zachovanie svojej identity a veľkú rozvahu pri teoretickom prijímaní výhradne asimilovateľných prisťahovalcov na svoje územie.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    zdroje:


    [1] European Economic Forecast (Spring 2020), Institutional Paper 125, 05/2020


    [2] Unemployment statistics; Eurostat


    [3] Government finance statistics; Eurostat


    [4] Corona-Bonds: Mama Merkel Promises €500 Billion to Shore Up Rickety EU; autor: Guillaume Durocher; UNZ Review, 27.5.2020


    [5] Fertility statistics; Eurostat


    [6] Italy, France, Greece — National parliament voting intention (Polling from across Europe – Update Daily); Politico, 29.6.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑