• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Takmer 78% voličov v Rusku podporilo v hlasovaní zmeny v ústave

    2-7-2020 Zem & Vek 73 943 slov zprávy
     



    foto: Samospráva mesta Puščino

    Hlasovanie o zmenách a doplneniach hlavného zákona Ruska – ústavy krajiny, z dôvodu pandémie koronavírusu trvalo celý týždeň – od 25. júna po 1. júla. Včerajší deň bol  záverečným, a zároveň, hlavným dňom hlasovania, kedy svoju vôľu prejavila väčšina voličov. Podľa ruských zákonov, zmeny a doplnenia majú byť platné, ak ich podporí vyše polovice zúčastnených voličov. Tieto zmeny podporili viac ako tri štvrtiny voličov.


    Hlasovanie sa uskutočnilo takmer v 97 tisícoch volebných okrskov v Rusku, na ruských ambasádach v zahraničí, na oceánskych a morských lodiach, ktoré v danom čase uskutočňovali plavbu, ba dokonca vo vesmíre, keďže hlasovali ruskí kozmonauti, členovia expedície MKS-63 Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.


    Podľa údajov Ústrednej volebnej komisie, zmeny v ústave podporilo vyše 77,92 percenta voličov, 21,27 percenta hlasovalo proti, na hlasovaní sa zúčastnilo 65 percent voličov. Najväčšiu aktivitu prejavili obyvatelia Čečenská, kde k volebným urnám prišlo 93,16 percenta voličov a zmeny v ústave podporilo 97,92 percenta voličov. V Republike Tuva volebná účasť dosiahla 90,70 percenta a ústavné zmeny podporilo 96,79 percenta voličov. V Moskve sa na voľbách zúčastnila väčšina voličov – 53,08 percenta a zmeny podporilo 65,29 percenta voličov. V „severnej metropole“ Petrohrade sa na hlasovaní zúčastnilo 70,70 percenta voličov, z ktorých zmeny v ústave podporilo 77,66 percenta ľudí. Hlasovanie vo všetkých ruských regiónoch si môžete pozrieť tu /https://ria.ru/20200701/1573661626.html/.


    Z medzinárodného hľadiska najdôležitejšou zmenou je to, že v ruskej ústave bola  deklarovaná nadriadenosť ruskej legislatívy nad medzinárodnou, ktorá protirečí ruským zákonom. V Rusku odteraz nebudú plniť rozhodnutia medzinárodných orgánov a súdov, prijatých na základe medzinárodných dohôd Ruska v interpretácii, ktorá protirečí Ústave Ruska. O týchto protirečiach rozhodne ruský Ústavný súd. Podobné zákony platia aj v niektorých iných krajinách, napríklad, v USA.


    V ústave tiež odteraz bude deklarované, že ruština je oficiálny jazyk v Rusku, ako jazyk štátotvorného národa, ktorý spája všetky národy žijúce v Rusku. Najnovšie zmeny tiež odstránili všetky „historické otázky“ a odteraz je úplne jasné, že Rusko je nástupníckym štátom Sovietskeho zväzu. Navyše sa dodáva, že Rusko svojou zjednotenou tisícročnou históriou zachováva pamiatku predkov, ktorí im odovzdali ideály a vieru v Boha.


    Zmeny a doplnenia v ruskej ústave posilnili suverenitu krajiny, zachovanie jej teritoriálnej celistvosti, etnickú kultúrnu a jazykovú rôznorodosť, ochranu historickej pravdy, kultúrnych a historických hodnôt, ochranu životného prostredia, podporu tradičnej rodiny – v ústave je teraz zakotvená definícia manželstva z historického pohľadu a tiež, že rodina je  zväzok muža a ženy a nie nejaké iné „dúhové“ zväzky, ktoré vznikajú v súčasnosti.


    Priamo v ústave je zakotvená úcta voči pracujúcim ľuďom, je garantovaná minimálna mzda, ktorá nemôže byť menšia, ako životné minimum, je garantované vytvorenie podmienok pre stabilný hospodársky rasť krajiny, zvýšenie blahobytu občanov všestranný vývoj detí, zabezpečenie prístupnosti a kvality vzdelávania a zdravotníckej pomoci, efektívne fungovanie dôchodkového systému, indexácia dôchodkov najmenej raz ročne a pod.


    V ústave sú odteraz zakotvené aj jasné pravidla regulácie právomoci a zodpovednosti orgánov štátnej moci, prísnejšie požiadavky a verejná kontrola nad týmito orgánmi. Všetky navrhované a v súčasnosti už schválené zmeny boli zverejnené v mnohých médiách a na portálu ruského parlamentu /http://duma.gov.ru/news/48045/.


    Včerajšie hlasovanie bolo vyvrcholením procesu, ktorý v januári tohto roku začal ruský prezident Vladimír Putin, keď v posolstve Federálnemu zhromaždeniu navrhol zahrnúť do ústavy krajiny niektoré zmeny a doplnenia, vďaka ktorým by hlavný zákon krajiny viac zodpovedal súčasným požiadavkám štátu a obyvateľstva. Po prerokovaní zmien a doplnení špeciálna pracovná skupina ruského parlamentu 11. marca schválila návrh zákonu predložený prezidentom. O pár hodín ho schválila aj Rada federácií Ruska a potom dokument predložili na posúdenie parlamentom všetkým subjektov Ruskej federácie. V súlade s výsledkami tohto posúdenia Rada federácie Ruska 14. marca schválila uznesenie a odovzdala ho prezidentovi.


    Pôvodne sa hlasovanie malo konať 22. apríla, ale kvôli pandémii koronavírusu bolo preložené. Za účelom, aby sa podarilo vyvarovať prítomnosti veľkého počtu ľudí vo volebných okrskoch, sa hlasovanie sa až v dňoch 25. – 30. júna a v hlavný deň plebiscitu sa konal 1. júla.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1 ЦИК обработал 100% протоколов на голосовании по Конституции, РИА-Новости, 2.7.2020


    2 Поправки к Конституции России поддержали 77,92% проголосовавших, ТАСС, 2.7.2020


    3 Голосование по поправкам в Конституцию Российской Федерации, РИА-Новости, 2.7.2020


    4 Общероссийское голосование по вопросу внесения изменений в Конституцию РФ стартовало в Приморье, 5 Официальный сайт Приморского крайа, 1.7.2020


    6 Конституция России. Изменения касаются каждого, Государственное собрание Республики Марий Эл, 1.7.2020


    7 Что изменится в Конституции? Государственная Дума, 10.3.2020


    8 Полный текст поправок в Конституцию: за что мы голосуем? Государственная Дума, 10.3.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑