Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzvala Maďarsko, aby stáhlo nový zákon, který zajišťuje, aby se žadatelé o azyl na hranici odvrátili. Agentura tvrdí, že tento akt by mohl porušit mezinárodní a evropské zákony.
UNHCR vydala prohlášení, v němž vyjádřila znepokojení nad zákonem přijatým maďarským parlamentem 16. června v reakci na koronavirovou krizi.
Podle nových právních předpisů budou lidé přicházející na hranici s Maďarskem, kteří chtějí požádat o azyl, odvráceni a bude jim řečeno, aby podali žádost na maďarských ambasádách nebo konzulárních úřadech v sousední zemi.
Podle UNHCR, nový zákon „může žadatele o azyl vystavit riziku vyhoštění a špatného zacházení, které by představovalo porušení Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951 a dalších mezinárodních a regionálních nástrojů v oblasti lidských práv, jichž je Maďarsko smluvní stranou. “
„Efektivní přístup na území je nezbytnou podmínkou pro uplatnění práva na azyl,“ dodala agentura OSN.
Maďarsko se zavazuje chránit hranice EU před nelegální migrací
Mluvčí maďarské vlády uvedl, že nová pravidla umožní žadatelům o azyl podat své žádosti regulovaným způsobem.
„Nelegální migrace jde proti předpisům Maďarska a Evropské unie,“ uvedl v e-mailu mluvčí vlády. „V souladu se stanoviskem maďarského lidu bude proto Maďarsko nadále chránit schengenské hranice EU (dohoda o bezvízovém styku) před nelegální migrací.“
UNHCR naléhá na vládu Viktora Orbána, aby „tento zákon vzala zpět a přezkoumala svůj azylový systém, aby svůj azylový systém uvedla do souladu s mezinárodním právem uprchlíků, lidskými právy a právem EU“.