Statistiky z povinných jazykových kurzů nabízených migrantům v Německu ukazují nepatrnou úspěšnost. Zástupci strany pravicové Alternativy pro Německo (AfD) tvrdí, že to dokazuje, že migranti mají jen malou vůli integrovat se do německé společnosti.
Žadatelé o azyl, kteří přicházejí do Německa, musí absolvovat „kurz německé integrace“, který zahrnuje lekce německého jazyka. Statistiky pro tento rok ukazují, že 45,7% migrantů, kteří absolvovali jazykový test – což odpovídá přibližně 62 000 studentům – nedosáhlo úrovně B1, což je schopnost jednoduchého rozhovoru v němčině na první pokus, podle zprávy německého listu Neue Osnabrücker Zeitung.
Z těch, kteří neprošli a poté absolvovali kurz podruhé, 78% z nich neprošlo druhou zkouškou.
V posledních letech se tento trend zhoršuje. V tomto roce v jazykovém testu neuspělo 77,6% migrantů, zatímco v roce 2017 jich selhalo pouze 65,7%.
Dále bylo zjištěno, že v loňském roce někteří učitelé jazykových kurzů schválili zkoušky svým studentům navzdory skutečnosti, že nedosáhli úrovně B1.
Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, který má na starosti kurzy, byl obviňován za špatné výsledky, i když se rozpočet na výuku jazyků migrantů v posledních letech ztrojnásobil – v roce 2018 bylo na toto úsilí vynaloženo 874 milionů EUR. To se zvýšilo z pouhých 269 milionů EUR v roce 2015. Ale i přes vyšší výdaje, ačkoli byl slibován lepší dohled, výkon migrantů nadále klesá.
„Je nepřijatelné, že integrační programy financované daňovými poplatníky stojí stovky milionů,“ řekl o výsledcích René Springer, poslanec AfD. „Vysoká míra předčasného ukončování školní docházky v posledních letech ukazuje, že mnoho migrantů postrádá nezbytnou „kulturu učení “ nebo vůli integrovat se. Cílem musí být, aby přistěhovalectví pokračovalo takovým způsobem, který pro naši společnost nabízí rozpoznatelnou přidanou hodnotu.“
Statistiky zveřejněné v loňském roce odhalily, že 40% lidí žijících v Německu na sociálních dávkách jsou migranti a že němečtí daňoví poplatníci platí každý měsíc více než 4 miliardy EUR na jejich podporu.