• Vybrat den

    Červen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Dream Engineering“: Vedci chcú „haknúť“ sny a využiť ich

    21-6-2020 Zem & Vek 78 806 slov zprávy
     



    Ilustračný obrázok: Shutterstock

    Pre niektorých to znie ako dystopická vízia teroru, pre iných je to splnenie dlhotrvajúceho sna. Výskumná skupina v takzvanom „laboratóriu snov“ Technologického inštitútu v Massachusetts (MIT) pracuje na prenosnom zariadení s otvoreným zdrojom, ktoré dokáže analyzovať sny rôznymi spôsobmi a urobiť ich využiteľnými pre snívajúcich.


    „Snívanie je vlastne iba nočné premýšľanie,“ hovorí Adam Horowitz, doktorand v skupine Fluid Interfaces Group z MIT Media Lab a výskumný pracovník v Dream Lab. „Nepýtali sme sa však na to, ako dochádza k tejto transformácii informácií, ani na myšlienky, ktoré ju vedú.“


    Vedci chcú vedieť, čo sa stane, keď preniknú do oblasti snov za účelom optimalizácie človeka. „Ľudia nevedia, že tretina ich života je čas, v ktorom by sa mohli zmeniť, štruktúrovať alebo vylepšiť,“ uviedol Adam Horowitz pre odborný časopis OneZero .


    „Bez ohľadu na to, či sa jedná o zvýšenie pamäte alebo kreativity, zlepšenie nálady nasledujúci deň alebo zlepšenie výkonu, všetky tieto veci, ktoré sa dajú robiť v noci, sú prakticky využiteľné,“ hovorí výskumný pracovník a vysvetľuje ambície projektu. Väčším cieľom je „hackovať, rozširovať a ovplyvňovať sny“, aby „profitovali“ z produktov podvedomia aj v bdelom stave.


    Medzitým je výskumník veľmi hrdý na Dormio, zariadenie podobné rukavici, ktoré má podporovať kreativitu tým, že pomáha ľuďom preniknúť do tzv. hypnagogického stavu. Je to rozhranie medzi bdelosťou a spánkom, v ktorom sa oddeľujú myšlienky od reality a ľudia začínajú snívať. Program Dormio by preto mal slúžiť na rozšírenie, ovplyvnenie a pochopenie tohto prechodného stavu, aby užívatelia mali prístup k „plynulému mysleniu a slobodným asociáciám“.


    Hlavný princíp Dormia nie je v žiadnom prípade nový. Už aj Thomas Edison, Nikola Tesla alebo Salvador Dalí si údajne zdriemli s oceľovou guľkou v rukách, aby prišli do hypnagogického stavu, len čo guľka spadne na zem. Na tejto hranici medzi vedomím a nevedomím sa ich tvorivá myseľ môže optimálne otvoriť, taká je základná myšlienka.


    Teraz sme v 21. storočí a oceľovou guličkou sa stalo špičkové zariadenie Dormio. So senzormi omotanými okolo zápästia a prstov používateľa zariadenie sleduje napätie svalov, srdcový rytmus a vodivosť pokožky, aby na základe príslušných údajov identifikovalo rôzne štádiá spánku. Hneď ako sa užívateľ začne posúvať do stavu hypnagogie, zariadenie prehrá zvukovú správu, ktorá sa zvyčajne skladá z jedného slova. Zaznamenáva všetko, čo používateľ dáva ako odpoveď v stave rozšíreného vedomia.


    Pri experimente 50 ľudí s Dormiom vedci zistili, že obsah upozornenia je možné úspešne umiestniť do snov ľudí. Napríklad, ak bolo signálnym slovom „tiger“, používatelia nahlásili snívanie o tigrovi. Ale viac ako len zmena obsahu sna sa zistilo, že zásah do hypnagogického stavu a interakcia s ním zlepšili kreativitu používateľov.


    Podobné zariadenie vyvinuté výskumníčkou Dream Lab a doktorandkou Judith Amores je založené na pachoch a nie na akustických signáloch. Predvolená vôňa sa uvoľňuje zariadením, keď používateľ dosiahne spánkový stupeň N3, regeneračnú fázu, v ktorej sa telo uzdraví a upevní si pamäť. Cieľom je posilniť túto konsolidáciu vôňami.


    Vedci dúfajú, že ich výskum môže dať spáčovi úplnú kontrolu nad svojimi snami. Na seminári, ktorý usporiadal Dream Lab v roku 2019 s názvom Dream Engineering, sa diskutovalo o svete prehľadných snov, o stave, v ktorom si ľudia uvedomujú, že majú sen, zatiaľ čo snívajú.


    „Je to taký vzrušujúci pocit, lucidne snívať. Môžete skúsiť lietať, spievať, mať sex – je to lepšie ako virtuálne realita,“ vyjadril svoje nadšenie Tore Nielsen, profesor psychiatrie na Montrealskej univerzite.


    Zdroj:


    „Dream Engineering“: US-Forscher wollen Träume „hacken“ und dadurch nutzbar machen , deutsch.rt.com, 20.6.2020



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑