• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ať se nám laskavě tzv. pokrokáři do českého jazyka nehrabou!

    8-6-2020 Svobodné Noviny 113 415 slov zprávy
     

    Dnes mne na idnes dopálil článek o tom, jak by nám někteří rádi chtěli diktovat, jaké, kvůli jakési korektnosti, máme užívat slova a jaké ne. S jedním takovým nápadem přišla zástupkyně ombudsmana, s druhým zas někdo z OSN.


    Článek, pokud to tedy náhodou není nějaká kachna, si můžete přečíst na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ombudsman-zprava-vyrazy-nevhodnost-postizeni.A200604_072149_domaci_wass. Ale říkám, kéž by ten článek kachna či new fake skutečně byla, protože se ani nedá věřit tomu, že by někdo něco takového myslel vážně. Jenomže jsem tu informaci našel i na https://www.info.cz/cesko/nepouzivejte-slova-jako-vozickar-slepy-ci-hluchy-zastupkyne-ombudsmana-vydala-slovnik-pro-novinare-45291.html



    A absolutně nechápu, co by mělo být na jednoslovných označeních postižených lidí urážlivého, ale na víceslovných nikoliv. Já osobně si myslím, že jednoslovný název něčeho, ať už jde o cokoliv, značí vyšší vyspělost jazyka než název víceslovný. A když tam navíc v tom článku jako odůvodnění narazím na slovo „korektnost“ čili v překladu „správnost“, tedy někým nám vnucovanou, tak fakt už se nemůžu udržet, protože v tom nevidím nic jiného než nějakou politiku nějakých progresivistů či rádoby pokrokářů. A tak jediné pozitivum této iniciativě vidím jen jako pomůcku pro autory křížovek.


    A to samé se dá říci o nedávné aktivitě jistých exotů z OSN, kteří navrhují nahradit některá slova genderově neutrálnějšími slovy. Například slovo manžel a manželka nahradit slovem „choť“ (které mimochodem já vůbec ani nepoužívám a ani nezvažuji ho začít používat). Podobně by to prý mělo být i v profesích. Ale ať ani tady se na mě nikdo nezlobí, ale já například ve slově „učitel“ či „učitelka“ vidím daleko větší respekt k tomuto povolání než ve slově „vyučující“. A navíc jsem hodně rád, že už jim přes třicet let také nemusím povinně říkat „soudruhu“ nebo „soudružko“. Tak ať se nám tato doba přikázaných či zakázaných slov už laskavě nevrací.


    A tak vyzývám nadřízené autorů těchto útoků proti našemu jazyku, ať už generálního tajemníka OSN nebo ombudsmana Stanislava Křečka (kterému jsem při volbě fandil a dosud mu fandím), aby těmto lidem buď dal více práce, protože jak je vidět, evidentně se ve svém zaměstnání nudí, když vymýšlí takovéto věci. Anebo aby si s nimi popovídali o tom, jestli by raději nechtěli jít pracovat někam jinam.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑