• Vybrat den

  Srpen 2020
  Po Út St Čt So Ne


  PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC DGB

  Pokrokový Macron spouští program výuky arabštiny ve francouzských školách

  2-6-2020 EU Portál 16 325 slov zprávy
   
  Arábia


  Ač má Francie plné ruce práce s probíhající karanténou zavedenou ve snaze omezit šíření epidemie wuhanského koronaviru COVID-19, tak president Emmanuel Macron nijak nezanedbává naléhavou potřebu Francie začít konečně už s výukou arabštiny ve školách. Dekret nařizující tento nový program podepsal 2. května.  Účelem programu je garantovat „jazykovou diverzitu“ a bude se v něm studentům ve francouzských školách už od první třídy až po univerzitní kurzy nabízet výuka arabštiny. Rozvíjí se ve spolupráci z úřady Tuniska, hlásí Valurers Actuelles.


  Dekret podepsal Macron, ministerský předseda Édouard Philippe a ministr zahraničních věcí Jean-Yves Le Drian.


  Tunisko rozhodne o výběru učitelů z řad svého vlastního obyvatelstva, kteří se do tohoto programu kromě i jiných účastníků zapojí. Tunisko bylo od 19. století do roku 1956 francouzskou kolonií a je členem Organisation internationale de la Francophones (Mezinárodní organizace frankofonních zemí).


  Program se nebude omezovat na výuku arabského jazyka, nýbrž bude také zahrnovat vzdělání v arabské kultuře a historii se zvláštním důrazem na tuniskou kulturu.


  Arabština je momentálně po francouzštině druhým nejpoužívanějším jazykem v zemi.


  Politici z pravicové strany Národní obroda už vyjádřili svůj nesouhlas s tímto dekretem. „Tato proti-národní vláda plánuje výuku arabštiny už od základních škol od věku, kdy děti sotva objevují francouzský jazyk,“ uvedl v prohlášení náměstek tajemníka pro správu ministerstva obrany Jean Messiha z Národní obrody. „Arabizace a islamizace Francie je tedy už na pochodu.“  Obhájci programu tvrdí, že je důležité, aby se všichni francouzští žáci, nejen arabského původu, naučili více o rychle rostoucí arabské komunitě, jak doma, tak v zahraničí. V reakci na to prezidentka Národní obrody Marine Le Pen řekla, že „samozřejmě existuje velká arabská kultura, ale tohle je Francie, a já chci, aby se tu učila francouzská kultura.“


  Rostoucí vliv arabského jazyka, náboženství a kultury ve Francii se pro rodilé Francouze stává čím dál více spornou záležitostí. Loni odhalil průzkum, že 61% francouzských občanů si myslí, že islámská kultura je s francouzskou kulturou neslučitelná, jak o tom už Voice of Europe referoval.


  By Michael Lord 17 May 2020


  Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/05/france-macron-launches-programme-to-teach-arabic-in-french-schools/


  www.reformy.cz
  Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
  All Rights Reserved For Stalose.com   Kontakt  |  mobilní verze stalose.com

  Invex News
  Nahoru ↑