Evropský komisař odhalil skutečnost, že Evropská unie koupila vybavení pro turecké ozbrojené síly, které se nyní používají k provokativním opatřením proti svému sousedovi, Řecku.
Turecké síly mají dlouhou historii v zastrašování Řecka. V letošním roce došlo k eskalaci napětí, když Turecko rozpoutalo novou vlnu nelegálních migrantů proudících v Řecka, jeho stíhací letouny pronásledovaly vrtulník, který přepravoval dva vrchní řecké vojenské velitele, a jeho personál střílel přes hranice na řecké území.
Další způsob, jak Turecko provokuje svého řeckého souseda, je odesílání plavidel do řeckých teritoriálních vod v Egejském moři. Turecko se netají skutečností, že doufá, že si jednoho dne podmaní řecké ostrovy v Egejském moři, aby tam mohlo převzít obrovské zásoby ropy a zemního plynu.
EU vždy odmítala udělat cokoli, aby reagovala na agresi Turecka. A nyní, evropský komisař Olivér Várhely potvrdil, že blok zakoupil čtyři plavidla pro tureckou pobřežní stráž v rámci společné deklarace EU a Turecka o uprchlické krizi.
Nákupy plavidel byly provedeny v loňském roce v rámci iniciativy EU na „zajištění řádné správy hranic s cílem zajistit a chránit uprchlíky, místní obyvatele a konečně Turky a evropské občany“, podle zprávy listu Proto Thema.
Várhelyiho prohlášení bylo odpovědí na otázku, která mu byla ohledně programu položena Nikosem Androulakisem, poslancem Evropského parlamentu z Řecka. Androulakis položil otázku poté, co plavidla turecké pobřežní stráže v březnu vstoupila do řeckých vod bez povolení.
Kromě plavidel, Várhelyi potvrdil, že EU také zaplatila za nákup obrněných vozidel a sledovacího zařízení pro Turecko, které se má použít jako součást úsilí o bezpečnost hranic. Várhelyi řekl Androulakisovi, že „Komise bude situaci nadále sledovat, aby zajistila dodržování všech závazků.“
Komisař dále uvedl, že Komise bude i nadále dodržovat dohodu, navzdory krokům Turecka proti Řecku v posledních měsících.
„I když je nepřijatelné, aby [turecký prezident] Erdoğan používal uprchlíky a migranty jako prostředek k vydírání Evropy, Komise nadále financuje nákupy pro turecké ozbrojené síly a bezpečnostní složky,“ uvedl ve svém prohlášení Androulakis.
„Zejména po událostech v Evrosu, kde celé evropské vedení navštívilo řecké hranice a vidělo rozsah hrozby pro evropskou bezpečnost v důsledku tureckých akcí, nemůže být maďarský komisař lhostejný a v takových programech normálně pokračovat. Turecko musí přestat dostávat peníze z předvstupního asistenčního fondu, zejména na projekty související s nákupem vybavení pro turecké bezpečnostní síly. Evropská komise musí tuto politiku okamžitě vysvětlit.“