Německý Bundestag schválil nový zákon, který ukládá trest odnětí svobody až na tři roky za poškození nebo zničení vlajky Evropské unie ve snaze omezit „nenávist“.
Národní parlament hlasoval, aby změnil trestní zákoník tak, aby chránil vlajku Evropské unie před zničením, poškozením nebo zneuctěním. Tresty za porušení zákona sahají od pokuty až po odnětí svobody až na tři roky.
K hlasování došlo po měsících rozprav o zákonu a předchozím zasedání v parlamentu o ochraně vlajky EU před fyzickými projevy kritiky. V té době německý deník Deutsche Welle informoval, že se kolem tohoto tématu objevila silná diskuse, přičemž někteří členové trvají na tom, že pálení vlajek je legitimní formou politického projevu, a jeho zákaz by byl omezením svobody projevu.
Různé strany se v té době proti návrhu postavily, včetně strany Die Linke (levicová strana) a populistická pravicová strana Alternativa pro Německo AFD, která trvala na tom, že jelikož Evropská unie není stát, nezaslouží si být jako stát chráněna. Fabian Jacobi z AfD uvedl, že skutečným účelem zákona je přimět „občany, aby si dvakrát rozmysleli, zda se odváží veřejně kritizovat EU“.
Nakonec proti zákonu hlasovala pouze AFD s tím, že se jedná o „nadměrný zásah do svobody projevu“.
Předtím bylo zločinem veřejně pálit vlajku, pokud by bylo napadeno zahraniční velvyslanectví. Ale pokud by si soukromá osoba zakoupila vlajku a zapálila jí, nebyl by to problém – to se teď ale změní.
Zpráva uvádí, že změna zákona vyplňuje mezeru v německém trestním zákoníku a znamená, že vlajka EU má nyní stejnou ochranu jako národní vlajky.