• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak se George Soros pokusil a selhal v potrestání Maďarska během koronavirové krize

    15-5-2020 Svobodné Noviny 160 806 slov zprávy
     

    Přestože síť miliardáře a finančníka George Sorose vede měsíce trvající kampaň, která se pokouší Maďarsko pošpinit tvrzeními, že jeho vůdci „jasně porušují mezinárodní právo a ohrožují evropské občany“, toto úsilí nakonec selhalo kvůli nedostatku podpůrných důkazů, odhalila nová studie ústavu Nézőpont.


    Studie zjistila, že koordinovaná kampaň začala 30. března poté, co maďarský parlament dal konzervativní vládě Viktora Orbána mandát, aby vládl vyhláškou po dobu trvání pandemie koronaviru, který se poprvé objevil v Maďarsku 4. března.


    Ačkoli EU 29. dubna oznámila, že proti Maďarsku nepodnikne žádné kroky, protože neporušilo evropská pravidla o výjimečném stavu, tohoto rozhodnutí bylo dosaženo až po měsících útoků ze strany Sorosovy sítě a liberálního tisku, které Nézőpontův institut označil jako koordinovanou kampaň poškozující maďarskou vládu.



    Dne 30. března, téhož dne co parlament schválil návrh vládnoucí konzervativní strany Fidesz, Sorosova síť Open Society vydala tiskovou zprávu, v níž tvrdí, že tento návrh zákona „uvalí tvrdá omezení na svobodu sdělovacích prostředků a občanskou mobilitu s tím, že se jedná o „další důkaz, že Viktor Orbán má autoritativní tendence.“ Jeho síť naléhala na mezinárodní společenství, aby Maďarsko odsoudilo.


    V prohlášení Sorosovy nadace Open Society bylo také nepravdivě uváděno, že „návrh zákona zruší budoucí volby“ v Maďarsku, což se ve skutečnosti nezakládalo na pravdě.


    Studie ukazuje, že o několik týdnů později se do kampaně zapojila také nevládní organizace Human Rights Watch (dříve Helsinki Watch), která se nedávno zúčastnila kampaně, když její generální ředitel Kenneth Roth prohlásil, že deset milionů lidí v Maďarsku žije pod autoritativní vládou a vedl ve videu kampaň za vyloučení strany Fidesz z Evropské lidové strany.


    Kromě nevládních organizací, po kampani proti Maďarsku následovala koordinovaná mezinárodní kampaň tisku s články ve Wall Street Journal, New York Times, Financial Times, Washington Post, The Guardian a několika dalších liberálních médiích.


    Nadace Open Society také aktivovala svou členskou síť v Maďarsku, mimo jiné z institutu Károly Eötvöse založeného Sorosem, Maďarského helsinského výboru, Společnosti pro svobody (HCLU) a Amnesty International Hungary. Nadace Open Society má při financování přímé nebo nepřímé postavení.


    Dne 23. března, analytička pro maďarský region Lydia Gallová v Human Rights Watch (HWR), organizace se sídlem v New Yorku financovaná Sorosovou sítí, kritizovala návrh zákona proti koronaviru před maďarským parlamentem a prohlásila, že by to Orbánovi dalo „neomezenou“ moc. Aby ochránil demokracii, musí maďarský parlament zabránit přijetí zákona, jinak bude Maďarsko muset nést důsledky po celá léta, napsala Gallová.


    Gallová také pracovala jako právnička v oblasti lidských práv v romských otázkách v Evropském centru pro práva Romů, které bylo založeno v roce 1996 aktivisty a právníky Nadace Open  Society, která je stále největším donorem.


    Unie občanských svobod pro Evropu, která má přímé financování z Nadace Open Society, obvinila přímo maďarského předsedu vlády z přijetí zákona o „diktatuře“ a zmocnění vlády k uvěznění novinářů kritizujících kabinet, což je fakticky lež.


    O několik dní později, 9. dubna, stejná organizace zformulovala pětibodový návrh, aby Evropská unie usměrnila Maďarsko, potrestala zemi, zrušila financování a pokračovala v postupech podle článku 7 již zaměřených proti Maďarsku.


    Sorosova síť maďarských a mezinárodních organizací zintenzívnila svou kampaň 15. dubna ve spolupráci s 80 politiky z Evropského parlamentu, kteří zaslali společný otevřený dopis předsedům Evropské komise a Evropské rady. Signatáři vyzvali obě instituce EU, aby odsoudily Maďarsko a tvrdě proti němu zakročily.


    Mezi signatáře dopisu zveřejněného na webových stránkách Transparency International, další organizace financované sítí Open Society Network, patří mnoho dalších nadací financovaných Sorosem, jako jsou HRW, HCLU, Transparency International Hungary, Maďarský helsinský výbor, ale také Samotný Evropský institut otevřené politiky a Evropská společnost Maďarska, jež předsedá István Hegedűs, který také působil jako expert pro Maďarskou Sorosovu nadaci.


    Navzdory mezinárodnímu úsilí Sorosovy sítě, Evropská unie dospěla k závěru, že nouzový mandát vlády neporušuje ani neodporuje žádným evropským předpisům, jak řekla v dubnu viceprezidentka Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová v České televizi.


    „Po měsíční, intenzivní domácí a mezinárodní kampani, právní a politické skutečnosti potvrdily vládní [postavení] a Sorosova síť opět selhala, ačkoli nasadila všechny své obvyklé metody a mobilizovala celou síť, od falešných nevládních organizací tak prostřednictvím novinářů a předních politiků,“ uzavírá studie institutu Nézőpont.


    EU nemohla z mnoha důvodů podniknout kroky proti Maďarsku, i když to chtěla. Právní experti poukázali na to, že dodatečné mimořádné pravomoci udělené maďarské vládě nebyly jedinečné a že mnoho jiných zemí EU, jako je Francie nebo Rumunsko, také zavedly různé stupně omezení základních práv.


    Studie varuje, že tato kampaň je pouze jednou z mnoha proti Maďarsku a že „nejspíš není poslední takovou kampaní proti Viktoru Orbánovi“.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑